LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Nowe 8-bitowe mikrokontrolery dla sieci CAN

Firma Microchip rozszerzyła swą ofertę produktów z rodziny PIC18 o serię nowych 8-bitowych mikrokontrolerów. Obsługują one magistralę CAN i są wyposażone w bogaty zestaw układów peryferyjnych niezależnych od rdzenia (CIP). Układy CIP zwiększają całkowite możliwości systemu, a jednocześnie pozwalają łatwiej generować rozwiązania wykorzystujące sieć CAN, bez potrzeby tworzenia skomplikowanego oprogramowania.

Główną korzyścią wynikającą ze stosowania mikrokontrolerów K83 w systemie opartym na magistrali CAN jest deterministyczny czas odpowiedzi na zdarzenia występujące w czasie rzeczywistym, zapewniany przez układy CIP. Można je przy tym łatwo skonfigurować, korzystając z narzędzia MPLAB Code Configurator (MCC). Nowa seria jest odpowiednia dla systemów wykorzystujących komunikację CAN w obszarze medycyny, przemysłu i motoryzacji. Przykłady zastosowań to ruchome stoły chirurgiczne, maszyny ultradźwiękowe, automatyczne taśmociągi, akcesoria samochodowe, ale też np. śledzenie towarów. Układy CIP pozwalają skrócić czas wprowadzenia produktu na rynek dzięki szybkiej konfiguracji sprzętowej układów peryferyjnych – jest to alternatywa dla pisania osobnej procedury programu realizującej to zadanie.

Mikrokontrolery PIC18 K83 zawierają 15 układów CIP pozwalających zaoszczędzić czas. Realizują one następujące funkcje:

  • Obsługa kodów korekcyjnych (CRC) ze skanowaniem pamięci, która gwarantuje integralność pamięci nieulotnej.
  • Kontroler DMA, który obsługuje transfery danych między pamięcią a układami peryferyjnymi bez udziału CPU.
  • Watchdog okienkowy (WWDT) wyzwalający reset systemu.
  • 12-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy z funkcjami obliczeniowymi (ADC2). Umożliwia on automatyczną analizę sygnałów analogowych i odpowiedź systemu w czasie rzeczywistym.
  • Generator przebiegów komplementarnych (GCW) przeznaczony do efektywnego synchronicznego sterowania napędem

Dodatkowe informacje o wymienionych i innych układach CIP są dostępne na stronie poświęconej 8-bitowym mikrokontrolerom.

Nowe produkty są obsługiwane przy pomocy środowiska MPLAB Code Configurator – jest to darmowa wtyczka dostarczająca graficzny interfejs do konfiguracji układów peryferyjnych i funkcji zależnych od konkretnych zastosowań. MCC stanowi część zintegrowanego środowiska programistycznego Microchip MPLAB X oraz chmurowego IDE MPLAB Xpress. Rodzina PIC18 współpracuje również z płytką projektową Curiosity HPC (DM162136).

Dostępne są już modele PIC18F25K83 z 32 KB pamięci Flash i PIC18F26K83 z 64 KB pamięci – zarówno w postaci próbek, jak i w ilościach hurtowych. Układy te mieszczą się w obudowach SPDIP, SOIC, SSOC, UQFN lub QFN z 28 wyprowadzeniami.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie produktów.

Autor: Microchip