Nowe kompaktowe zasilacze LED od Seoul Semiconductor

Seoul Semiconductor opracował serię zasilaczy LED o niewielkich rozmiarach, charakteryzujących się 5-krotnie większą gęstością mocy w porównaniu do standardowych zasilaczy. Zasilacze z serii MicroDriver, która powstała w oparciu o technologię Acrich opatentowaną przez firmę Seoul Semiconductor, umożliwiają uzyskanie mocy wyjściowej wynoszącej ponad 24 W przy gęstości mocy rzędu 20 W w przeliczeniu na cal sześcienny, podczas gdy dotychczasowe zasilacze charakteryzują się gęstością mocy na poziomie od 3 do 5 W na cal sześcienny. Zasilacze z serii MicroDriver mają wymiary 1,5” x 1,1” x 0,8” (38 mm x 28 mm x 20,5 mm) i są mniejsze o 80% od standardowych zasilaczy prądowych diod, dzięki czemu projektanci lamp mogą opracowywać bardzo smukłe i nowatorskie oprawy oświetleniowe, które działają bez efektu migotania światła.

Zasilacze prądowe diod z serii MicroDriver doskonale nadają się do stosowania w takich rodzajach opraw oświetleniowych jak kinkiety, lampy do montażu w pobliżu luster, a także lampy w oprawach sufitowych i podtynkowych. Zastosowanie mniejszych zasilaczy prądowych z serii MicroDriver ułatwia zastosowanie w takich lampach diodowych źródeł światła, co wcześniej nie było możliwe ze względu na duże rozmiary standardowych zasilaczy prądowych przeznaczonych dla diod – w rezultacie wymiana lampy halogenowej na diodową jest możliwa bez potrzeby zapewnienia pojemnej wnęki na zasilacz oraz bez ograniczenia mocy światła.

Zasilacze prądowe diod z serii MicroDriver można stosować w oprawach oświetleniowych przeznaczonych do źródeł światła o strumieniu świetlnym do 2400 lumenów, a ich niewielkie rozmiary umożliwiają połączenie obwodu sterowania oświetleniem z zewnętrzną przetwornicą. Dzięki temu projektanci oświetlenia mogą przyłączyć więcej źródeł światła do tablicy rozdzielczej lub zmniejszyć całkowite rozmiary oprawy oświetleniowej i podstawy montażowej.

Uzyskane ograniczenie rozmiarów zasilacza z serii MicroDriver wpływa w istotny sposób na rozwój branży oświetleniowej, ponieważ projektanci oświetlenia mogą zmniejszyć wielkość opraw aż o 20%, w związku z czym maleją koszty transportu i magazynowania. Standardowe zasilacze prądowe diod są duże i ciężkie, zatem najczęściej transportuje się je drogą morską od producentów w Azji do firm produkujących oprawy oświetleniowe w Europie i Ameryce Północnej, co może trwać nawet sześć tygodni.

Zasilacze Seoul Semiconductor z serii MicroDriver są na tyle małe i lekkie, że opłaca się przewozić je drogą lotniczą. Jest to uzasadnione względami praktycznymi: dzięki temu skraca się czas realizacji zamówień, a cały łańcuch logistyczny funkcjonuje płynniej.

Zasilacze prądowe z serii MicroDriver mają stopień szczelności IP66 i są dostępne w 10 wariantach – o mocy znamionowej od 8 do 24 W, do stosowania ze źródłem zasilania o napięciu wynoszącym 120 V lub 230 V, z przeznaczeniem do instalacji LED o mocy źródła światła wynoszącej od 900 do 2400 lumenów. Zasilacze mają oznakowanie CE, nie wywołują efektu migotania światła przy zastosowaniu ściemniaczy fazowych i są zgodne z wymogami kalifornijskiego kodeksu norm budowlanych (Title 24), dzięki czemu stosujący je projektanci oświetlenia mogą sprostać nawet najbardziej rygorystycznym wymaganiom dotyczącym m.in. niskiego poziomu migotania, wysokiego współczynnika mocy, parametrów właściwych dla urządzeń klasy B w odniesieniu do zakłóceń elektromagnetycznych oraz odporności na skoki napięcia w zakresie do 2,5 kV.

Zasilacze z serii MicroDriver są dostępne w firmie Seoul Semiconductor. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://www.seoulsemicon.com/en/product/Drivers/?sub=272&seq=1

O autorze