Nowy, najmniejszy moduł wyświetlacza 0,9” w ofercie 4D Systems

Firma 4D Systems rozszerzyła swą ofertę serii Internet of Display, ogłaszając wprowadzenie najmniejszego jak dotąd wyświetlacza LCD. Nowy moduł ma przekątną 0,9 cala i wykorzystuje popularny układ System-on-Chip (SoC) ESP8266 z obsługą Wi-Fi, pozwalając na tworzenie miniaturowych urządzeń IoT.

Oferta firmy Internet of Displays obejmuje miniaturowe, kolorowe wyświetlacze z rozbudowaną funkcjonalnością. Mają one zintegrowaną obsługę Wi-Fi oraz slot kart microSD / HDC. IoD-09 to seria modułów kolorowych wyświetlaczy LCD z matrycą TFT o rozdzielczości 80 x 160 pikseli i przekątnej 0,9 cala. Moduły mogą wyświetlać kolorowe obrazy, animacje i ikony. Dostępne są one w dwóch wariantach: do montażu przewlekanego (IoD-0TH) i montażu powierzchniowego (IoD-09SM). Moduł przewlekany jest przeznaczony dla hobbystów i profesjonalistów – może być bardzo łatwo i szybko zainstalowany w dowolnym produkcie. Natomiast model przeznaczony do montażu powierzchniowego opracowano z myślą o produkcji masowej.

Moduł jest oparty o układ SoC ESP8266 firmy Espressif. Obsługuje komunikację zgodnie ze standardami 802.11 b/g/e/l, jak też protokoły WPA/WPA2, WEP/TKIP/AES oraz tryby pracy STA/AP/STA+AP/P2P. Dostępnych jest sześć wyjść cyfrowych GPIO, jak również kilka protokołów komunikacji – w tym SPI, I2C, UART oraz 1-wire. Slot kart micro-SD pozwala wykorzystać karty o wysokiej pojemności – od 4 do 32 GB. Moduł obsługuje systemy plików FAT16 oraz FAT32. Ma on również pamięć Flash o pojemności 4 Mb przeznaczoną na kod aplikacji i dane użytkownika, jak również 128 Kb pamięci SRAM – z czego 80 Kb jest dostępne dla użytkownika.

Moduły z serii IoD-09 można zasilać napięciem z zakresu od 4,0 do 5,5 V. W celu zapewnienia stabilności obrazu zalecana jest wydajność prądowa zasilacza 1 A.

Moduły IoD-09 można zaprogramować przy użyciu zintegrowanego środowiska (IDE) 4D Systems Workshop 4. Zapewnia ono zaawansowane możliwości obsługi grafiki dzięki zastosowaniu biblioteki GFXdloloD09 przeznaczonej specjalnie dla serii IoD-09 i jest obsługiwane metodą „przeciągnij-i-upuść”. Bibliotekę graficzna można pobrać z repozytorium 4D Systems w serwisie  github wraz z kodem źródłowym aplikacji demo. Z kolei samo środowisko Workshop4 jest dostępne do pobrania bezpłatnie ze strony 4D Systems. W ofercie 4D Systems jest również dostępna wersja środowiska Workshop4 PRO.

W ofercie 4D Systems znajduje się też zestaw projektowy IoD-09. Zawiera on moduł wyświetlacza, programator 4D-UPA i kartę micro-SD o pojemności 4 GB. Zestaw ten jest zalecany dla nowych klientów, którzy znajdą w nim wszystkie elementy potrzebne do uruchomienia sprzętu.

Moduł IoD-09 wyróżnia się bardzo dużą liczbą funkcji jak na tak małe wymiary. Dzięki temu zapewnia minimalny koszt realizacji obwodów obsługujących wyświetlacz. Za pomocą tego modułu można stworzyć tanie wyświetlacze urządzeń lub czujniki IoT z łącznością bezprzewodową.

Dodatkowe informacje o opisywanym module:

O autorze