Radio cyfrowe VDES dla statków morskich – od CML

 

Forma CML Microcircuits rozszerzyła swą ofertę produktów przeznaczonych do komunikacji na morzu o nowy moduł obsługujący standard VDES (VHF Data Exchange System). Moduł VDES1000 to rozwiązanie oparte na SDR.

Moduł wykorzystuje zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pozwalają zarejestrować całe pasmo komunikacji morskiej (156,025 – 162,025 MHz) w postaci cyfrowej i dalsze przetwarzanie wykonywać już w domenie cyfrowej. Moduł ma siedem jednocześnie pracujących kanałów odbiorczych oraz nadajnik dostarczający średniokwadratową moc wyjściową 12,5 W (moc szczytowa 50 W). Model VDES1000 jest kompletnym rozwiązaniem VDES, które łączy funkcję systemu automatycznej identyfikacji (AIS) klasy A, wiadomości ASM oraz transmisje danych VHF z dużą szybkością (VDE). Oprogramowanie modułu można łatwo zaktualizować w razie przyszłych zmian w standardzie VDES.

Aby stworzyć to nowe rozwiązanie VDES, firma CML Microcircuits współpracowała z partnerem technologicznym Stone Three Venture Technology z siedzibą w RPA. Firma Stone Three ma 15-letnie doświadczenie w rozwoju najnowocześniejszych technologii DSP – w tym innowacyjnych systemów radia definiowanego programowo – dla wiodących graczy na rynku, . Obie firmy są zaangażowane w prace grup roboczych IALA i planują dalszy rozwój rozwiązań dla standardu VDES.

O autorze