Nowy, miniaturowy czujnik obrazu z migawką globalną

Firma ON Semiconductor wprowadziła AR0144 – nowy czujnik obrazu CMOS o rozmiarze 1/4 cala i rozdzielczości 1,0 megapiksela (1280 x 800), który wyróżnia się znakomitymi parametrami. Nowy czujnik rejestruje klarowne, dokładne obrazy bez artefaktów zarówno w pełnym świetle, jak i przy słabym oświetleniu. Wysoka wydajność migawki i stosunek sygnału do szumu minimalizują efekt rozmycia oraz szumy i tym samym poprawiają ogólną jakość obrazu.

AR0144 wykorzystuje innowacyjną migawkę typu global shutter, która została zoptymalizowana pod kątem dokładnej i szybkiej rejestracji zarówno w przypadku sceny statycznej, jak i dynamicznej. Zapotrzebowanie na wysokiej jakości rozwiązania tego typu stale rośnie. Czujniki są dostępne w wersji monochromatycznej oraz kolorowej i mieszczą się w kompaktowej obudowie o wymiarach 5, x 5,6 mm lub bez obudowy (bare die). Znacząco ułatwia to umieszczenie czujników w projektach, w których miejsce jest ograniczone.

Dzięki rozbudowanej funkcjonalności i bogatym możliwościom AR0144 odpowiada na wymagania rosnącej liczby zróżnicowanych zastosowań docelowych dla czujników obrazu. Firma Mordor Intelligence prognozuje, że wartość globalnego rynku czujników obrazu wzrośnie do 12,67 mld USD w roku 2018, a roczna stopa wzrostu w latach 2014-2020 wyniesie 7,69%.

Układ AR1044 pozwala pogodzić rozdzielczość z ograniczeniami miejsca dostępnego z urządzeniu. W systemach statycznych, takich jak skanery kodów kreskowych, łatwo jest zmieścić AR1044 w urządzeniach trzymanych w ręku i uzyskać poprawny skan w pierwszej próbie. To z kolei przekłada się na oszczędność energii, czasu i najzwyklejszą wygodę. W systemach dynamicznych, takich jak drony, niskie zużycie mocy przez czujnik pozwala wydłużyć czas między ładowaniami. Natomiast wysoka wydajność obrazowania pozwala np. otrzymać lepszą mapę terenu w celu pewnego unikania kolizji. Z kolei w przypadku kamer 3D lub systemów wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną bądź wirtualną układ AR0144 może stanowić tanie i niewielkie rozwiązanie, które pozwala na rejestrację podwójnych obrazów na potrzeby mapowania 3D lub wykrywania głębi.

Model AR1044 oferuje wiele opcji – do wyboru są tryby pracy jako układ wideo, wyzwalanie jednej ramki i wyzwalanie automatyczne. Czas ekspozycji jest kontrolowany za pomocą szeregowego interfejsu dwuprzewodowego. Natomiast konfiguracja rozmiaru okna i czasu ekspozycji pozwala regulować rozdzielczość oraz częstotliwość odświeżania (do 60 fps przy pełnej rozdzielczości). To umożliwia ograniczenie obrazu do konkretnego obszaru zainteresowania. Dzięki wielu dostępnym funkcjom możliwe jest dopasowanie układów do wymagań konkretnego systemu. Należą do nich strojenie, oknowanie, regulowana automatyczna kontrola ekspozycji, automatyczna korekta poziomu czerni i inne.

Układ AR1044 jest już dostępny w obudowie CSP o wymiarach 5,6 x 5,6 mm z 69 wyprowadzeniami oraz w wersji bez obudowy. Model monochromatyczny znajduje się już w produkcji, natomiast wersja kolorowa pojawi się pod koniec roku. Próbki oraz płytkę ewaluacyjną można zamówić u przedstawicieli handlowych ON Semiconductor.

O autorze