Intel wprowadza nowe modemy radiowe 5G

Firma Intel przedstawiła postępy w rozwoju produktów przeznaczonych do wdrożenia sieci 5G. Wśród nich znalazły się nowe wielofunkcyjne, komercyjne modemy 5G new radio (NR) – seria Intel XMM 8000, a także najnowszy model LTE Intel XMM 7660. Intel ogłosił również, że firmie udało się zrealizować kompletne rozwiązanie 5G bazujące na wcześniejszych układach scalonych – Intel Modem 5G. Ponadto modem Intel XMM 7560, zaprezentowany wcześniej podczas targów Mobile World Congress 2017, osiągnął już szybkości gigabitowe.

Technologia 5G to nie tylko urządzenia – wymaga ona istnienia zwirtualizowanej sieci 5G gotowej na współpracę z chmurą. Unikalność oferty Intela polega na dostarczeniu rozwiązań dla sieci, chmury i klientów jednocześnie w postaci kompletnego rozwiązania 5G.

Nowe plany rozwoju systemów bezprzewodowych Intela są następujące:

  • Seria Intel XMM 8000: Rodzina komercyjnych, wielofunkcyjnych modemów 5G pracujących w zakresie pasma poniżej 6 GHz i fal milimetrowych. Seria ta pozwoli na podłączenie do sieci 5G wielu różnych urządzeń – od komputerów PC i telefonów do bezprzewodowych urządzeń telekomunikacyjnych CPE, a nawet pojazdów.
  • Intel XMM 8060: Pierwszy komercyjny modem 5G Intela pozwala zapewnić obsługę wielu trybów 5G dla samodzielnych urządzeń NR i urządzeń niesamodzielnych, jak również obsługę różnych starszych trybów transmisji, w tym 2G, 3G (wraz z CDMA) oraz 4G. Układy powinny pojawić się w urządzeniach komercyjnych dostępnych dla klientów w połowie 2019 roku. Model Intel XMM 8060 przyspieszy wdrożenie urządzeń gotowych na obsługę sieci 5G przed oczekiwanym upowszechnieniem się sieci 5G w roku 2020.
  • Intel XMM 7660: Najnowsze modemy LTE w ofercie Intela oferują obsługę transmisji Cat-19 i szybkości do 1,6 gb/s. Rozbudowane funkcje modemu LTE obejmują zaawansowaną obsługę systemów MIMO, agregację nośnych i obsługę wielu różnych pasm. Modem znajdzie się w komercyjnych urządzeniach dostępnych na rynku w 2019 roku.

Ponadto Intel rozwija najnowsze technologie w branży w postaci projektu Intel 5G Modem. Został on zapowiedziany podczas targów CES 2017 – jest to wczesny układ krzemowy 5G przeznaczony do obsługi pasma 28 GHz. Dzięki inicjatywie Mobile Trial Platform technologia Intela jest już wykorzystywana w licznych testach na całym świecie, dzięki czemu firma jest w stanie uzyskać wiele informacji o technologiach, które przyczynią się do realizacji sieci 5G. W miarę zbliżania się do 5G coraz większą rolę odgrywa komunikacja Wi-Fi. Intel kontynuuje rozwój w tym segmencie, planując wkrótce prowadzić gigabitowe rozwiązania Wi-Fi i rozwijając następna generację Wi-Fi 802.11ax od roku 2018.

O autorze