Oprogramowanie Silicon Labs dla systemów IoT następnej generacji

Firma Silicon Labs wprowadziła dla modułów i układów System-on-chip (SoC) Wireless Gecko ze swojej oferty nowe oprogramowanie obsługujące wiele protokołów w sposób dynamiczny. Oprogramowanie to umożliwia równoczesną pracę protokołów Zigbee oraz Bluetooth Low Energy (BLE) na jednym SoC, co oznacza wykorzystanie największych zalet obu tych technologii. Nowe rozwiązanie pozwala na tworzenie zaawansowanych systemów Internetu Przedmiotów (IoT) bez zwiększania złożoności oraz kosztów, co zazwyczaj jest niezbędne w przypadku stosowania rozwiązań dwuukładowych. Dzięki temu można oczekiwać zmniejszenia całkowitych kosztów i rozmiaru projektu nawet o 40%.

Oprogramowanie obsługujące w sposób dynamiczny dwa protokoły pozwala klientom wdrażać, aktualizować, monitorować i kontrolować sieci Zigbee typu mesh dzięki protokołowi Bluetooth bezpośrednio za pomocą aplikacji na smartfony. Nowe oprogramowanie pozwala również łatwiej wdrażać skalowalną infrastrukturę na potrzeby lokalizacji w pomieszczeniach, rozszerzając systemy automatyki budynkowej obsługującej oświetlenie i automatykę o beacony Bluetooth. Dodanie funkcji Bluetooth LE do sieci Zigbee mesh pozwala projektantom tworzyć systemy IoT nowej generacji, które są łatwiejsze w realizacji, użytkowaniu i aktualizacji.

Przykładowe zastosowania, w których oprogramowanie obsługujące wiele protokołów może okazać się przydatne, to:

  • Inteligentne oświetlenie – W przypadku oświetlenia domowego użytkownicy mogą wykorzystać aplikację na smartfona, aby łatwiej zainstalować i skonfigurować urządzenie. Z kolei komercyjne systemy oświetleniowe oparte na protokole Zigbee można rozszerzyć o obsługę beaconów Bluetooth, aby umożliwić lokalizację lub śledzenie urządzeń w pomieszczeniach. Instalatorzy i technicy mogą instalować urządzenia Zigbee, aktualizować oprogramowanie lub wykonywać diagnostykę konkretnego urządzenia za pomocą smartfona lub tabletu z obsługą Bluetooth. Również użytkownicy końcowi będą w stanie kontrolować zespoły świateł i odbierać sygnały z beaconów ułatwiające nawigację w pomieszczeniach.
  • Inteligentne mieszkania – Produkty IoT mogą nawiązywać połączenie z popularnymi platformami automatyki domowej lub asystentami głosowymi obsługującymi Zigbee, jednocześnie pozwalając na bezpośrednie połączenie ze smartfonami w celu łatwej konfiguracji, kontroli i monitorowania. Na przykład zamkiem do drzwi można sterować zdalnie za pośrednictwem sieci mesh lub otworzyć go za pomocą aplikacji na smartfona. Ponadto beacony Bluetooth dostarczające informacje o położeniu mogą wzbogacić aplikacje na smartfony i zapewnić dodatkowy kontekst na potrzeby systemów automatyki.
  • Inteligentne budynki – Systemy automatyki dla budynków komercyjnych oparte na Zigbee można rozszerzyć, dając pracownikom możliwość interakcji przy pomocy smartfonów, tabletów lub inteligentnych tagów  z obsługą Bluetooth. Dla przykładu, systemy klimatyzacji mogą automatycznie dostosować swe ustawienia do liczby osób w pomieszczeniu lub preferencji użytkowników podanych w profilu pracownika. Technologia obsługi wielu protokołów opracowana przez Silicon Labs pozwala uprościć implementację infrastruktury beaconów i przekształcić budynki w połączone, inteligentne przestrzenie.

Oprogramowanie Silicon Labs korzysta z silnie zoptymalizowanych stosów protokołów bezprzewodowych i zaawansowanego schedulera pracującego na systemie operacyjnym Micrium OS. Dostępne jest również środowisko programistyczne Simplicity Studio, które zawiera demonstracyjny projekt połączonego oświetlenia. Projekt można realizować na wybranych zestawach projektowych Wireless Gecko lub z pomocą projektów referencyjnych dla aplikacji mobilnych.

Nowe oprogramowanie obsługujące wiele protokołów jest dostępne dla klientów stosujących układy SiC Slicon Labs EFR32MG12 lub EFR32MG13 z serii Wireless Gecko oraz powiązane moduły. Informacje o cenach układów SoC Wireless Gecko EFR32 są dostępne u przedstawicieli handlowych i autoryzowanych dystrybutorów.

Oprogramowanie Silicon Labs można pobrać ze strony produktów. Tam również można zamówić moduły i zestawy projektowe.

O autorze