Nowy moduł 4zerobox – ESP32 dla przemysłu

4zerobox to modularne rozwiązanie, które zapewnia łatwą konfigurację warstwy sprzętowej i oprogramowania. Pozwala na rejestrację danych i ich przetwarzanie bez stosowania sterownika PLC.
Czwarta rewolucja przemysłowa, polegająca na wykorzystaniu technologii cyfrowych w przemyśle, opiera się w dużej mierze na wykorzystaniu Internetu Rzeczy (IoT). Technologie tego typu dają szansę na implementację innowacyjnych rozwiązań zarówno małym, jak i dużym przedsiębiorstwom. Na przeszkodzie staje niestety z reguły niedostępność kodów sterowników PLC oraz bramy IoT o niskich parametrach – ograniczają one możliwość przeniesienia całego środowiska przemysłowego w domenę cyfrową. Włoski start-up TOI próbuje rozwiązać ten problem, wprowadzając narzędzie 4zerobox oparte na układzie ESP32, które pozwala połączyć Internet Przedmiotów ze przemysłowymi sterownikami PLC.

4zerobox jest modularnym przyrządem łatwym w konfiguracji i programowaniu. Jest on przystosowany do akwizycji i przetwarzania danych z istniejących systemów i zapewnia pełną kompatybilność z setkami standardowych czujników. Ponadto przyrząd ten umożliwia obsługę istniejących urządzeń przemysłowych bez potrzeby instalacji sterownika PLC. 4zerobox jest przeznaczony do takich zastosowań, jak produkcja, sprzedaż detaliczna (smart retail), logistyka, automatyka budynkowa, inteligentne miasta i wszystkie segmenty rynku opierające się na Internecie Przedmiotów.

Urządzenie 4zerobox jest oparte na układzie typu System-on-a-Chip (SoC) ESP32 firmy Espressif System. Zawiera on dwa rdzenie taktowane zegarem 240 MHz, 4 Mb pamięci Flash i 312 KB RAM. 4zerobox można programować w dwóch językach – Python oraz C. ESP32 pozwala zmniejszyć narzut na obsługę programowego stosu protokołów komunikacji obciążający główny procesor, jednocześnie zachowując możliwość komunikacji z innymi systemami. Układ zapewnia obsługę protokołów Wi-Fi oraz dwóch trybów Bluetooth – klasycznego i Low-Energy, korzystających z interfejsów SPI / SDIO lub I2C / UART.

Projekt 4zerobox jest fundowany przez kampanię na portalu Kickstarter (stamtąd ilustracja). Tam można poznać jego szczegóły i wesprzeć projekt finansowo. Pierwsze urządzenia będą dostępne w lutym 2018 roku.

O autorze