Nowy żyroskop stabilizujący obraz – od STMicroeletronics

Mniejsze i cieńsze moduły kamery pozwalają uzyskać doskonałą stabilizację obrazu i oszczędzić miejsce na potrzeby nowych funkcji urządzeń przenośnych. Miniaturowe 2-osiowe żyroskopy STMicroelectronics L20G20IS zapewniają mniejsze wymiary, wyższą wydajność i odporność na drgania.

Układ L20G20IS jest najnowszym modelem z rodziny ST dedykowanej optycznej stabilizacji obrazu. Jego wymiary to 2,0 x 2,0 x 0,7 mm, co oznacza oszczędność 1,29 mm² powierzchni płytki w porównaniu do poprzednika L2G2IS o wymiarach 2,3 x 2,3 mm. Pozwala to na zmniejszenie rozmiaru całego modułu kamery i uproszczenie projektowania obwodów. Tłumienie wibracji na poziomie 6 dB pozwala uzyskać bardzo wysoką jakość korekcji obrazu i wyeliminować efekt drgania kamery w przypadku fotografii wykonywanych smartfonem.

Układ L20G20IS zachowuje wysoką dokładność nawet po przylutowaniu do popularnych ostatnio bardzo cienkich podłoży, których grubość wynosi typowo jedynie 0,2 lub 0,3 mm. Są one stosowane przez projektantów w celu tworzenia cienkich i płaskich obudów bez wybrzuszenia w miejscu kamery. Usunięcie efektu deformacji podłoża na skutek ruchu smartfonu pozwoliło układowi L20G20IS uzyskać niższą wartość odczytu dla zerowej prędkości (Zero-Rate Level), co przekłada się na dokładne pomiary umożliwiające stabilizację obrazu.

Ogólna charakterystyka szumowa także została znacznie poprawiona. Poziom szumów pomiaru prędkości obrotowej (RND) wynosi 3,8 mdps/√Hz, konfigurowalne opóźnienie fazowe spadło do 1º na częstotliwości 20 Hz, a typowa wartość ZRL wynosi +-5 dps (stopni na sekundę). Wszystkie te cechy pozwalają uzyskać ostrzejsze zdjęcia z aparatu w smartfonie. Jednocześnie maksymalny zakres skali nie został zmniejszony i wynosi ± 200 dps. Poprawie uległa również czułość i stabilność temperaturowa. Zintegrowany czujnik temperatury pozwala uzyskać najlepszą w tej klasie urządzeń kompensację, umożliwiając wykonywanie ostrych zdjęć nawet z długim czasem ekspozycji.

Ponadto układ L20G20IS uruchamia się w niecałe 70 milisekund – do 30% szybciej, niż model L2G2IS. Jednocześnie pobiera ponad dwukrotnie mniej prądu – 1,4 mA. Dostępne są również tryby  ograniczonego poboru energii i uśpienia, które pozwalają w jeszcze większym stopniu oszczędzić energię baterii.

Układ L20G20IS jest kompatybilny z pojedynczymi i podwójnymi modułami kamer. Jest już dostępny w obudowie LGA o wymiarach 2 x 2 mm z dwunastoma wyprowadzeniami.

O autorze