Trójchromatyczny czujnik ams – precyzyjne pomiary światła niebieskiego

Firma ams, dostawca czujników wysokiej klasy, opracowała trójchromatyczny czujnik koloru AE7264N, który umożliwia pomiar natężenia światła w sposób wiernie odpowiadający charakterystyce światła widzialnego postrzeganego przez oko ludzkie. Ponadto nowy czujnik dokładnie mierzy fale w zakresie barwy niebieskiej, które według badań mają istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu ludzkiego, w tym zaburzenie rytmu dziennego, przyspieszenie starzenia oka i zmęczenia oczu.

Układ AS7264N mieści się w kompaktowej obudowie LGA o wymiarach 4,5 x 4,7 x 2,5 mm. Jego małe wymiary są korzystne zwłaszcza w przypadku realizacji świecących urządzeń lub całych zespołów czujnikowych. Docelowe zastosowania obejmują rozwijane aktualnie systemy oświetlenia zoptymalizowanego pod kątem potrzeb człowieka oraz wymagań inteligentnych systemów budynkowych.

Nowe czujniki są oparte na popularnej rodzinie produktów AS72xx obejmującej kompletną serię czujników światła i koloru w zakresie od bliskiego ultrafioletu do bliskiej podczerwieni, przeznaczonych do analizy widmowej oraz systemów oświetlenia. Czujniki trójchromatyczne należące do tej serii wykorzystują unikalne filtry interferencyjne wykonane bezpośrednio w waflu krzemowym, które tworzą kanały dla poszczególnych częstotliwości odpowiadające charakterystyce modelu standardowego obserwatora XYZ zgodnie ze standardem CIE 1931. Model AS7264N uzupełnia opisane rozwiązanie o dwa dodatkowe filtry światła niebieskiego, pozwalając na dokładny pomiar natężenia fali o długościach 440 oraz 490 nm. Mały i tani czujnik AS7264N przeznaczony do montażu na płytce pozwala na realizację nowych funkcji sterowania w systemach oświetleniowych, wyświetlaczach i systemach automatyki budynkowej. Dzięki układowi AS7264N producenci oświetlenia i systemów automatyki budynkowej będą mogli zaoferować inteligentne funkcje monitorowania natężenia koloru w czasie rzeczywistym, pozwalając systemowi reagować na zmianę ekspozycji ludzi na światło niebieskie.

Podobnie jak inne układy z rodziny AS72xx, model AS7264 oferuje możliwość łatwego pomiaru koloru za pośrednictwem interfejsu I2C. Zastosowane w układzie krzemowe filtry interferencyjne, które zapewniają minimalny dryft pod wpływem starzenia oraz temperaturowy, pozwalają uzyskać kalibrację końcowego urządzenia przez cały jego okres życia. Programowalne, wbudowane sterowniki diod LED dają ponadto możliwość bezpośredniego sterowania zsynchronizowaną elektroniczną przesłoną.

Czujnik koloru AS7264N jest już dostępny w postaci próbek. Dostępna jest również płytka ewaluacyjna dla czujnika AS7264N, którą można zamówić w sklepie internetowym ICdirect. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie produktu. Tam też można dokonać zamówienia próbek.

O autorze