Pierwszy układ PMIC Nanopower w ofercie Dialog Semiconductor

Firma Dialog Semiconductor, dostawca zintegrowanych układów zasilania, przetwornic, ładowarek i rozwiązań Bluetooth Low Energy, przedstawiła nowe układy PMIC o niezwykle niskim poborze mocy. Modele DA9230 oraz 9231 są najmniejszymi w tej klasie układami dostępnymi na rynku. Pozwalają tym samym osiągnąć niższy pobór mocy i dłuższy czas pracy na baterii urządzeń IoT pracujących bez przerwy. Pobierają one całkowity prąd 750 nA – jest to wartość zmierzona z aktywną przetwornicą obniżającą napięcie (buck) i bez obciążenia.

Prognozy IHS Markit przewidują 12-procentowy roczny wzrost liczby połączonych urządzeń w latach 2017 – 2030. Z tego powodu rosną oczekiwania względem wydajności energetycznej tych urządzeń, szczególnie z uwagi na kwestię ograniczonego czasu pracy na baterii. Jednak połączenie małych wymiarów urządzenia z długim czasem pracy na baterii stanowi istotny problem inżynieryjny, co często prowadzi do powstania projektów nieefektywnie zarządzających zasilaniem lub dysponujących baterią o małej pojemności.

Układy DA9230 oraz DA9231 pozwalają poprawić wydajność energetyczną i wydłużyć czas pracy popularnych urządzeń IoT zasilanych z baterii, takich jak urządzenia ubieralne, inteligentne zamki do drzwi, przenośne urządzenia medyczne i zdalne czujniki. Jedną z ich największych zalet są małe wymiary – modele DA9230 i DA9231 są najmniejszymi układami PMIC na rynku o porównywalnej funkcjonalności. Inne układy PMIC nie dysponują wieloma liniami zasilania i jednocześnie interfejsem I2C, lub też zajmują dwa razy więcej miejsca, niż układy Dialog. Nowe modele mogą zmieścić się w produktach o ograniczonych rozmiarach i dzięki bardzo niskiemu prądowi spoczynkowemu oraz wysokiej sprawności i możliwościom konfiguracji wydłużyć czas pracy urządzenia na baterii.

Układ DA9231 został zaprojektowane, aby obsługiwać obecne i przyszłe platformy. Zawiera on przetwornicę obniżającą napięcie o wydajności 300 mA oraz zasilacz LDO o wydajności 100 mA, natomiast model DA9320 zawiera samą przetwornicę. W obu przypadkach minimalne napięcie na wyjściu przetwornicy wynosi 0,6 V, pozwalając na zasilenia zaawansowanych układów SoC wykonanych w procesie technologicznym 10 lub 14 nm. Dzięki możliwości pracy z minimalnym napięciem zasilania 2,5 V układy Dialog są gotowe do pracy z nadchodzącymi bateriami wykorzystującymi technologię krzemowej anody.

Próbki układów DA9230 oraz DA9231 są już dostępne, natomiast ilości hurtowe pojawią się w dystrybucji Avnet w pierwszym kwartale 2018 roku. Dodatkowe informacje można znaleźć na odpowiednich stronach produktów.

O autorze