Pierwsze układy dla ładowarek baterii pracujące w dwóch trybach

Firma ROHM przedstawiła nowy układ dla ładowarek, który stanowi połączenie kontrolera USB-PD oraz autorskiego rozwiązania układowego ROHM. Układ może obsłużyć baterie zawierające od 1 do 4 ogniw, spotykane w laptopach, smartfonach oraz powerbankach i oferuje dwa wejścia z przetwornicami zmieniającymi poziom napięcia. Dzięki temu pozwala wykorzystać najnowsze technologie ładowania – zarówno bezprzewodowe, jak i USB Power Delivery (PD).

Układ BD99954GW/MUV generuje za pomocą przetwornicy napięcie ładujące z zakresu od 3,07 do 19,2 V dla od 1 do 4 ogniw, co umożliwia między innymi obsługę standardu USB-PD. Ponadto dzięki wbudowanej funkcji adaptera ten pierwszy dostępny na rynku system ładowania z dwoma wejściami automatycznie zmienia sposób ładowania bez potrzeby ingerencji mikrokontrolera. Ponadto układ ten zapewnia obsługę zarówno standardu USB-PD, jak i USB BC 1.2. Ta funkcjonalność pozwala na stworzenie systemów obsługujących jednocześnie ładowanie przez USB-PD, ładowanie bezprzewodowe lub ładowanie z adaptera AC.

Układy BD99954GW oraz BD99954MUV pozwalają łatwo skonfigurować bezprzewodowy system ładowania ze względu na dwie cechy:

  • Możliwość tworzenia pierwszych na rynku systemów ładowania w dwóch trybach jednocześnie

Aby umożliwić obsługę dwóch najpopularniejszych metod ładowania najnowszych urządzeń przenośnych, ROHM opracował pierwszy na rynku dwuwejściowy system ładowania. Wbudowana funkcja adaptera pozwala na automatyczne przełączanie trybów ładowania bez udziału mikrokontrolera. To eliminuje potrzebę montażu i regulacji zewnętrznych komponentów, takich jak tranzystory i rezystory spotykane we wszystkich systemach ładowania – zazwyczaj są one potrzebne do przełączania ścieżki ładowania i powstrzymywania prądów wstecznych. Zastosowane rozwiązanie przekłada się na mniejszą powierzchnię zajmowaną na płytce oraz prostsze projektowanie.

  • Obsługa najnowszych standardów USB-PD dzięki regulowanej przetwornicy

Dostępna przetwornica potrafi generować różne napięcia ładujące wymagane przez standard USB-PD – w zakresie od 5 do 20 V. Przykładowo, w przypadku ładowania baterii złożonej z dwóch ogniw (8,4 V) możliwe jest obniżenie napięcia z poziomu 20 V do 8,4 V, jak też podwyższenie napięcia z 5 V do 8,4 V. Ponadto zgodność z popularnymi standardami USB BC1.2 oraz USB-PD pozwala obsłużyć zarówno starsze, jak i najnowsze protokoły ładowania przez łącze USB.

Dostępny jest obecnie zestaw ewaluacyjny BD99954MWV-EVK-101, widoczny na zdjęciu poniżej.

Układy BD99954GW oraz BD99954MUV znajdą zastosowanie w smartfonach, tabletach, bezprzewodowych urządzeniach audio a także w przenośnych bateriach i urządzeniach wyposażonych w takie baterie o mocy poniżej 100 W.

O autorze