Nowe rozwiązanie TI dla reflektorów samochodowych

Firma Texas Instruments zaprezentowała podczas targów CES zaawansowaną technologię DLP dla reflektorów wysokiej rozdzielczości. Nowy układ scalony DLP jest jedynym na rynku produktem, który oferuje pełną możliwość oprogramowania i wysoką rozdzielczość ponad miliona sterowalnych pikseli w jednym reflektorze. Jest to ponad 10 tysięcy razy więcej, niż w istniejących implementacjach adaptacyjnej wiązki światła (ADB).

Producenci samochodów i dostawcy podsystemów mogą wykorzystać nowe programowalne rozwiązanie ADB do tworzenia systemów reflektorów, które maksymalizują jasność z punktu widzenia kierowców i jednocześnie ograniczają oślepianie kierowców jadących z naprzeciwka oraz odbicia od odblaskowych znaków drogowych. Nowa technologia DLP współpracuje z dowolnym źródłem światła, w tym z diodami LED i oświetleniem laserowym. Dzięki temu, za pomocą regulowanych kształtów wiązki, inżynierowie mogą bardziej precyzyjnie regulować dystrybucję światła na drodze.

Duże możliwości technologii DLP pozwalają producentom samochodów oraz dostawcom komponentów na tworzenie systemów reflektorów współpracujących z konfigurowalnym oprogramowaniem i mniejszymi układami optycznymi, które poprawiają efektywność systemu bez uszczerbku dla stylowego wyglądu samochodu. Dzięki tej technologii projektanci systemów otrzymują możliwość częściowego lub całkowitego przyciemnienia poszczególnych pikseli. Mogą powstać systemy reflektorów, które pozwolą kierowcom jeździć ze światłami drogowymi włączonymi cały czas, w dowolnych warunkach i bez utrudniania jazdy innym kierowcom.

Technologia DLP umożliwia również przekształcenie reflektorów o wysokiej rozdzielczości w systemy komunikacyjne wyświetlające istotne informacje na drodze. Wyświetlanie obrazów może ułatwić komunikację między kierowcami, pieszymi i innymi pojazdami. Jest to również rozwiązanie w pewien sposób odpowiadające na potrzebę zapewnienia komunikacji w przyszłych w pojazdach autonomicznych i samojezdnych.

Główni klienci obecnie otrzymują próbki i tworzą projekty wykorzystujące układ scalony DLP5531-Q1 do realizacji reflektorów wysokiej rozdzielczości. Układ będzie dostępny dla szerszej grupy odbiorców w drugim kwartale tego roku. Szczegółowe informacje o produktach wysokiej rozdzielczości DLP znajdują się na tej stronie.

Informacje dodatkowe

O autorze