Superprecyzyjny wzmacniacz operacyjny TI

Nowe rozwiązanie pozwoli ograniczyć pobór mocy i wydłużyć czas pracy precyzyjnych urządzeń IoT, urządzeń przemysłowych i użytkowych zasilanych z baterii.

Firma Texas Instruments wprowadziła pierwszy wzmacniacz operacyjny, który odznacza się bardzo wysoką precyzją, a jednocześnie niezwykle niskim prądem zasilania. Dzięki tym parametrom LPV821 – nowy wzmacniacz operacyjny o zerowym dryfcie – pozwala inżynierom uzyskać najwyższą dokładność, jednocześnie pobierając o 60% mniej mocy od konkurencyjnych układów o zerowym dryfcie. Model LPV821 jest przeznaczony do zastosowań precyzyjnych, takich jak bezprzewodowe węzły czujnikowe, automatyka przemysłowa i domowa oraz przenośne urządzenia elektroniczne. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie produktu.

Wzmacniacz operacyjny LPV821 jest najnowszym układem należącym do oferty niskomocowych wzmacniaczy TI. Inżynierowie, którzy zastosują produkty z tej grupy, mogą projektować mniejsze i lżejsze urządzenia przenośne, które korzystają z baterii o niższej pojemności i działają przez dłuższy czas.

 

Najważniejsze cechy wzmacniacza operacyjnego LPV821:

  • Niezwykle wysoki stosunek precyzji do poboru mocy: Układ pobiera mały prąd, jednocześnie zapewniając korzyści typowe dla układu wysokiej precyzji: niskie napięcie niezrównoważenia, dryft i poziom szumu 1/f. Dzięki temu model LPV821 sprawdzi się znakomicie w zastosowaniach, które wymagają jednocześnie wysokiej precyzji i niskiego poboru mocy. Należą do nich detektory gazu, mierniki oraz powerbanki.
  • Pobór mocy obniżony o 60%: Prąd zasilania układu LPV821 wynosi tylko 650 nA, co pozwala uzyskać niższy pobór mocy i wydłużyć czas pracy systemów precyzyjnych, w porównaniu do konkurencyjnych modeli o zerowym dryfcie.
  • Wysoka precyzja: Opracowana przez TI technologia zerowego dryftu zapewnia minimalne napięcie niezrównoważenia 10 µV i dryft napięcia równy 0,02 µV/°C, w praktyce eliminując dryft temperaturowy i szum 1/f. Pozwala to uzyskać najwyższą precyzję i skuteczną dynamiczną kompensację błędu. Dodatkowo, technologia autokalibracji pozwala inżynierom zaoszczędzić czas projektowania, a zatem szybciej wprowadzić produkt na rynek.
  • Brak przerw w pracy: Niezwykle niski pobór mocy pozwala na stosowanie układu w systemach, które muszą działać bez przerwy – na przykład monitorujących poziom glukozy we krwi lub też w innych systemach elektrochemicznych. Ponadto mały prąd zasilania pozwala uprościć dodatkowe układy włączające i wyłączające wzmacniacz.
  • Współpraca z czujnikami o wysokiej impedancji: Prąd wejściowy równy 7 pA i niski poziom szumów 1/f na poziomie 3,9 µV (wartość międzyszczytowa) pozwala na współpracę z czujnikami o niskiej impedancji, umożliwiając dokładniejsze pomiary w systemach precyzyjnych.

Wzmacniacz operacyjny LPV821 może współpracować z energooszczędnym komparatorem TLV3691 lub energooszczędnym przetwornikiem analogowo-cyfrowym (ADC) ADS7142, pozwalając ustawić próg, który automatycznie wybudzi mikrokontroler – na przykład model CC1310 SimpleLink na pasmo sub-1 GHz – co ostatecznie przekłada się na obniżenie poboru mocy systemu.

Do pobrania dostępny jest model TINA-TI SPICE, który pozwala na symulację projektów i przewidywanie zachowania obwodu korzystającego z układu LPV821. Inżynierowie mogą również  szybko zrealizować system wykrywania gazu oparty na wzmacniaczu LPV821, na podstawie dwóch projektów referencyjnych dostępnych tu i tu.

Próbki wzmacniacza operacyjnego LPV821 są już dostępne w ofercie TI Store. Układ mieści się w obudowie typu SOT-23 z 5. wyprowadzeniami.

O autorze