nRF91 – nowy SiP dla LTE firmy Nordic Semiconductor

nRF91 to układy typu System-in-Package (SiP) o bardzo małym rozmiarze i niskim poborze prądu, pracujące w trybach LTE-M oraz NB-IoT, ze zintegrowanym procesorem ARM Corte-M33, technologią bezpieczeństwa ARM Trust Zone oraz Assisted GPS.

Firma Nordic Semiconductor pokazała nową serię produktów nRF91 które umożliwiają stworzenie połączenia z Internetem poprzez sieć komórkową przy bardzo niskim poborze prądu. Tak jak uprzednio serie nRF51 oraz nRF52 umożliwiły klientom łatwe tworzenie aplikacji Bluetooth, co spowodowało wysyp nowych pomysłów i produktów opartych na tej technologii, tak obecnie Nordic Semiconductor chce przy pomocy nRF91 dać innowatorom narzędzie do łatwego podłączenia się do sieci komórkowej i wyzwolenia nowego potencjału kryjącego się w IoT. Dzięki niewielkiemu zużyciu prądu, małym rozmiarom i prostocie użytkowania, nRF91 da możliwość podłączenia do Internetu urządzeniom, które do tej pory takiej możliwości nie miały.

Moduł SiP o rozmiarach 10x16x1,2mm integruje modem, transceiver, układ RF, procesor przeznaczony dla aplikacji, pamięć Flash, zarządzenie zasilaniem oraz kwarc i elementy pasywne. nRF91 tym samym łączy zalety modułów (integracja oraz certyfikacje) wraz z najmniejszym na rynku rozmiarem i łatwością użycia. Moduł wykonany został w partnerstwie z firmą Qorvo, która dostarczyła układ RF, technologię obudowy oraz ekranowania.

Sercem modułu jest System-On-Chip stworzony przez zespoły Nordic Semiconductor pracujące w Finlandii i Norwegii. Został on stworzony od podstaw dla osiągnięcia niewielkiego rozmiaru oraz niskiego poboru prądu. Składa się on z modemu LTE-M / NB-IoT wraz z transceiverem, procesorem aplikacyjnym ARM Cortex-M33, pamięciami Flash i RAM oraz częścią zasilającą.

Moduł zawiera również wsparcie dla technologii Assisted-GPS która łączy pozycjonowanie oparte o GPS wraz ze wspomaganiem poprzez sieć komórkową.

Nordic Semiconductor udostępnia również narzędzia programowe i firmware, które umożliwiają szybki rozwój projektu. Dostępne będzie także wsparcie techniczne od strony producenta, które już teraz jest doceniane przez klientów korzystających z produktów Bluetooth, oraz dostęp do społeczności programistów pracujących na układach Nordic.

nRF91 pojawi się na rynku w połowie 2018, produkcja seryjna ma natomiast wystartować pod koniec roku. SiP będzie dostępny w wariantach ze zintegrowanym GPS oraz bez niego.

Prezentację z premiery nRF91 można znaleźć na stronie producenta: https://www.nordicsemi.com/eng/Products/Low-power-cellular-IoT-sneak-peek

O autorze