Podsystem monitorowania układów Moortec w rozmiarze 12 nm

Firma Moortec, specjalizująca się w rozwiązaniach czujnikowych dla układów scalonych, wprowadziła do oferty nowy podsystem monitorowania. To łatwe w integracji rozwiązanie IP o dużej dokładności jest zgodne z procesem technologicznym 12 nm FinFET Compact (FFC) opracowanym przez firmę TSMC.

Podsystem IP Moortec monitorujący parametry układu (PVT) został zaprojektowany w celu optymalizacji wydajności najbardziej zaawansowanych technologii. Rozwiązuje on problemy powstające w wyniku zmniejszania skali tych układów. Obszary zastosowań tego rozwiązania obejmują centra danych i przedsiębiorstwa, motoryzację, sztuczną inteligencję, telefony komórkowe, Internet Przedmiotów (IoT), telekomunikację oraz produkty użytkowe.

Nowy podsystem wykonany w rozmiarze technologicznym 12 nm zawiera komponent Process Monitor. Dzięki niemu projektanci zaawansowanych układów scalonych wykryją rozrzuty produkcyjne w układach cyfrowych wykonanych w procesie MOS 12 nm. Rozwiązanie to pozwala również na realizację dynamicznych systemów optymalizacji (DVFS), monitorowanie rozrzutów produkcyjnych układów, pomiar opóźnienia bramek, analizę ścieżki krytycznej oraz napięcia krytycznego i monitorowanie procesów starzenia się układów.

Nowy podsystem zawiera również komponent Voltage Monitor – kompletny, energooszczędny blok IP, którego zadaniem jest monitorowanie poziomów napięć układów logicznych. Pozwala on również na dokładną analizę spadku napięcia IR. Zakres pomiarów dostosowuje się do każdej technologii. Voltage Monitor może również monitorować analogowe napięcia zasilania, w tym spadki napięcia i inne zaburzenia.

Dopełnieniem systemu jest Temperature Sensor – złączowy czujnik temperatury o wysokiej precyzji, który został zaprojektowany z myślą o umieszczeniu w układach specjalizowanych (ASIC). Może on służyć do wielu różnych zastosowań, w tym do dynamicznej optymalizacji DVFS, wydłużenia czasu życia układu, charakteryzacji układu i profilowania termicznego.

W obudowie znajduje się również zaawansowany kontroler PVT z interfejsem AMBA APB, który jest w stanie obsłużyć wiele monitorów jednocześnie, gromadzić dane statystyczne i stanowić port dostępowy na etapie produkcji i oferuje też inne funkcje.

Monitorowanie układów od wewnątrz stało się kluczowym rozwiązaniem wpływającym na proces projektowania i optymalizacji układów o małych wymiarach. Od roku 2010 Moortec wprowadza na rynek wbudowane monitory PVT o bogatej funkcjonalności, które są przeznaczone dla zaawansowanych procesów technologicznych CMOS w wymiarze od 40 do 7 nm.

Oprócz układów IP Moortec oferuje również wiedzę ekspercką z zakresu rozmieszczania komponentów w skali makro, analizy wyników produkcji, a także pomoc w zakresie implementacji dynamicznych technik optymalizacji DVFS / AVS oraz poprawy niezawodności. Moortec, który działa w obszarze zaawansowanych projektów technologicznych, pomaga swoim klientom lepiej zrozumieć architekturę i implementację takich metod oferując kompleksową wiedzę z tej dziedziny.

O autorze