AC164 – nowy system złączy w ofercie Adels Contact

Firma Adels Contact wprowadziła na rynek rodzinę złączy i kabli połączeniowych AC164. Złącze AC164 to młodszy i mniejszy brat popularnego AC166. Ma podobną budowę i obszar zastosowań ale znacznie mniejsze wymiary. Doskonale nadaje się do szybkiej budowy instalacji elektrycznych i aplikacji oświetleniowych w technice LED, gdzie kompaktowy rozmiar ma niebagatelne znaczenie. Złącza te spełniają wymagania normy EN 61535. Certyfikat zgodności z normą EC 61535 pozwala stosować złącza AC164 w instalacjach stałych.

Dzięki modułowej konstrukcji złącza, gamie wtyczek i gniazd do montażu na kablu (AC164 STF i AC164 BUF) oraz gotowych, zakończonych wtyczkami lub gniazdami przewodów, czas potrzebny na wymierzanie, przygotowanie czy obróbkę końcówek przewodów zmniejsza się niepomiernie. Spada też znacząco ryzyko pomyłki i łatwiej jest zadbać o jakość montażu. W efekcie ogranicza się czas potrzebny na testowanie i uruchomienie projektu.

Co ważne, w przypadku przebudowy, komponentów można użyć ponownie, bez straty dla jakości instalacji.

Złącza w wersji do montażu na panelu (AC164 ST i AC164 BU) mają wymiary zbliżone do popularnych złączek skręcanych lub zaciskanych. Znakomicie nadają się do stosowania w zasilaczach i źródłach światła o kompaktowych rozmiarach. Dzięki zastosowaniu nowego systemowego złącza, komponenty te nabiorą właściwej dla AC164 cechy łatwości montażu.

Przewidziano różne wersje kolorystyczne, by złącze mogło posłużyć do prowadzenia sygnałów kontrolnych. Złącza dostępne są w wersji od 2- do 5-polowej (jest także 5-polowe złącze przygotowane specjalnie do urządzeń sterowanych za pomocą DALI), w różnych wariantach kolorystycznych. Obudowy wykonane są z poliamidu, a platerowane mosiężne kontakty ze skręcanym połączeniem przewodu akceptują przewody o przekroju 0,5-1,5mm2. Temperatura pracy do 100’C (krótkotrwałe do 160’C). Nominalny prąd pracy – do 16A, napięcie 250V. Rozmiar 3-polowego złącza na kabel to ok. 53 x 21mm.

Kable oferowane są w wersji dwustronnie lub jednostronnie zakończonej wtyczką lub gniazdem, w dowolnych konfiguracjach. Wolny koniec przewodu może być obrobiony na jeden z kilku dostępnych sposobów.

Dystrybutorem produktów Adels w Polsce jest Contrans TI Sp. z o.o., ul. Polanowicka 66, 51-180 Wrocław, http://www.contrans.pl, contrans@contrans.pl

O autorze