Nowy sterownik wentylatora do małych systemów i motoryzacji

Firma Melexis zapowiedziała nowy układ sterownika dla wentylatorków zgodny z wymaganiami systemów dla motoryzacji. Może on zostać wykorzystany również w innych zastosowaniach, w których potrzebne jest bardzo małe rozwiązanie o wysokiej niezawodności. Niezwykle mały rozmiar i łagodne przełączanie (soft switching) zapewniają niski poziom szumów akustycznych i interferencji elektromagnetycznych w najmniejszych systemach wykorzystujących wentylatorki.

Modele US168KLD oraz USL169KLD są jednoukładowymi rozwiązaniami, które wysterowują silniki bezszczotkowe prądu stałego (BLDC) z jednym uzwojeniem – w tym wentylatorki. Mogą one też być stosowane w samochodach. Dzięki implementacji łagodnego przełączania zapewniają one niski poziom zakłóceń elektromagnetycznych oraz szumów. Takie rozwiązanie sprawia, że opisywane układy nadają się do realizacji wentylatorów w pojazdach, jak też innych systemów wykorzystujących chłodzenie powietrzne – ładowarek bezprzewodowych, komputerów i sprzętów audio / multimedialnych.

Przedstawiane układy są przeznaczone do pracy w konfiguracji mostka H. Są one w stanie dostarczyć do napędu prąd o wartości do 300 mA, pracując z napięciem zasilania w zakresie od 1,8 do 5 V. Zawierają ponadto zintegrowany czujnik Halla, a także ochronę przed odwróceniem polaryzacji, zablokowaniem rotora i przegrzaniem. Dzięki temu sterowniki działają pewnie nawet w wymagających warunkach.

Oba modele mieszczą się w małych obudowach UTDFN6 o wysokości jedynie 0,4 mm, których powierzchnia wynosi 3 mm². Dzięki temu łatwo je zintegrować w niskoprofilowych wentylatorkach. Model US168 ma wyjście tachometru  (FG), natomiast US169 – wyjście alarmu (RD). Oba sterowniki spełniają wymagania normy motoryzacyjnej AEC-Q100, zapewniając niezawodność w najtrudniejszych warunkach.

O autorze