Małe, ale wydajne wzmacniacze do wymagających projektów

Firma Texas Instruments wprowadziła do oferty najmniejsze na rynku wzmacniacze operacyjne oraz energooszczędne komparatory o powierzchni 0,64 mm². Wzmacniacz operacyjny TLV9061 oraz seria komparatorów TLV7011, jako pierwsze wzmacniacze w kompaktowej obudowie X2SON, pozwolą inżynierom uzyskać mniejszy rozmiar i koszt systemu przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów. Układy te są przeznaczone do realizacji różnego typu urządzeń Internetu Przedmiotów (IoT), urządzeń osobistych i przemysłowych. Zastosowania obejmują telefony komórkowe, urządzenia ubieralne, moduły optyczne, napędy silników, inteligentne sieci zasilania oraz urządzenia zasilane z baterii.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronach produktów TLV9061 oraz TLV7011.

Pasmo pracy 10 MHz, wysoka wartość slew rate 6,5 V/µs oraz niska widmowa gęstość szumów 10 nV/√Hz sprawiają, że wzmacniacz operacyjny TLV9061 dobrze nadaje się do pracy w systemach szerokopasmowych o wysokich parametrach. Seria energooszczędnych komparatorów TLV7011 zapewnia szybką odpowiedź dzięki opóźnieniu propagacji obniżonemu do 260 ns, jednocześnie pobierając o połowę niższą moc w porównaniu do konkurencyjnych komparatorów. Ponadto oba urządzenia pracują w całym zakresie napięć zasilania (rail-to-rail), w tym również przy niskim napięciu 1,8 V. Pozwala to na łatwe wykorzystanie ich w systemach zasilanych z baterii.

Wzmacniacz operacyjny TLV9061 – wysoka wydajność w małych urządzeniach
Mniejsze rozmiary i koszt systemu: Poza małym rozmiarem, wzmacniacz operacyjny wyróżnia się zintegrowanymi filtrami zakłóceń na wejściu. To pomaga mu zapewnić stabilną pracę w systemach narażonych na szum o dużej częstotliwości, jednocześnie znacząco ograniczając potrzebę stosowania zewnętrznych układów dyskretnych.
Wyższa dokładność: Dwukrotnie niższy dryft napięcia niezrównoważenia oraz typowego napięcia niezrównoważenia w całym zakresie temperatur od -40 do +125°C pozwala zrealizować bardziej dokładny tor sygnałowy, niż w przypadku innych małych układów.

Niższy pobór mocy i szybszy czas odpowiedzi małych komparatorów z serii TLV7011
Mniejsza powierzchnia, dodatkowe funkcje: Brak odwrócenia fazy oraz wewnętrzna histereza i przesterowanie wejść zwiększają możliwości projektanta i ogranicza potrzebę stosowania zewnętrznych komponentów.
O 50% niższy pobór mocy: Dzięki poborowi prądu na poziomie 335 nA oraz opóźnieniu propagacji do 260 ns komparatory TLV7011 zapewniają energooszczędnym systemom możliwość monitorowania sygnałów i szybkiej odpowiedzi.

Nowe układy stanowią rozszerzenie oferty małych wzmacniaczy TI, która pozwala inżynierom na projektowanie małych systemów przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów. Oferta obejmuje wiele różnych rodzajów obudów oraz najmniejsze na świecie wzmacniacze operacyjne i komparatory.

Dla projektantów dostępny jest model TINA-TI Spice umożliwiający symulację zachowania obwodu zawierającego wzmacniacz operacyjny TLV9061 oraz komparatory TLV7011. Ponadto TI udostępnia projekt referencyjny serwomechanizmu wykorzystujący wzmacniacz TLV9061 do realizacji stopnia mocy o sprawności ponad 90% i powierzchni 2,4 cm². Natomiast moduł ewaluacyjny adaptera DIP pozwala szybko ocenić działanie komparatorów TLV7011. Moduł jest już dostępny w serwisie TI Store oraz u autoryzowanych dystrybutorów.

Wzmacniacz operacyjny TLV9061 jest już dostępny w postaci próbek, natomiast komparatory z serii TLV7011 są dostępne w ilościach hurtowych w serwisie TI Store i u autoryzowanych dystrybutorów. Układy mieszczą się w 5-pinowej obudowie X2SON o wymiarach 0,8 x 0,8 x 0,4 mm. Ceny zaczynają się odpowiednio od 0,19 i 0,25 USD za sztukę przy zamówieniach 1000 sztuk. Różnice między modelami są przedstawione w poniższej tabeli:

Dodatkowe informacje

O autorze