Nowy zintegrowany optotriak dużej mocy Vishay

Firma Vishay Intertechnology przedstawiła nowy zintegrowany optotriak mocy o wydajności 1 A. Został on zaprojektowany w celu bezpośredniego wysterowania średnich obciążeń prądem zmiennym. Układ cechuje się wysoką szybkością narastania impulsu 600 V/µs. Model VO2223B oferowany przez Vishay Semiconductors zapewnia dużą wytrzymałość i możliwość izolacji zakłóceń na potrzeby sprzętów domowych i przyrządów przemysłowych.

Zaprezentowany układ jest triakiem dużej mocy ze sprzężeniem optycznym, mieszczącym się kompaktowej obudowie typu DIP. Układ VO2223B nie wymaga zatem stosowania zewnętrznego triaka mocy, co pozwala obniżyć koszt projektu i zaoszczędzić miejsce na płytce. Poza tą zaletą oferuje on też wysoki współczynnik dv/dt, który pozwala uzyskać wyższe marginesy bezpieczeństwa i wyeliminować konieczność stosowania kosztownych sieci snubberów.

Optotriak mocy zapewnia wysokie napięcie wyjściowe 600 V, pozwalając na bezpośrednie sterowanie napięciami AC do 240 V i jest wystarczający do obsługi napięcia nawet do 380 V. Dodatkowe zabezpieczenie układu stanowi izolacja między wejściem a wyjściem, o wytrzymałości 5300 V. Natomiast niski minimalny prąd wyzwalania 10 mA pozwala na łatwe łączenie optotriaka z układami cyfrowymi.

Układ VO2223B został zoptymalizowany pod kątem użytkowania w środowisku o wysokim poziomie zakłóceń. Do typowych zastosowań należą napędy wiatraków, zawory oraz sterowanie pompą w klimatyzatorach, lodówkach, urządzeniach grzewczych i pralkach, a także piekarniki, inteligentne termostaty i kontrolery oświetlenia, systemy ogrzewania podłogi i magnetyczne zamki do drzwi.

Układ jest zgodny z normą środowiskową RoHS i ma wyprowadzenia wykonane z czystej cyny.

Optotriak mocy VO2223B jest już dostępny w postaci próbek i w ilościach hurtowych. Przewidywany czas dostawy to 6 tygodni.

O autorze