Moduły dotykowe Neonode z układami STMicroelectronics

Zaawansowane układy STMicroelectronics umożliwiły realizację modułów dotykowych zForce AIR firmy Neonode specjalizującej się w czujnikach optycznych.

Kompaktowe, energooszczędne i łatwe w użyciu moduły Neonode pozwalają dodać obsługę dotykową do dowolnego wyświetlacza czy powierzchni – w tym stali, drewna, plastiku, szkła, skóry, a nawet wykrywać gesty dotykowe w powietrzu. To innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje laserowe światło podczerwone do śledzenia dotyku lub gestów, zapewniając milimetrową precyzję i błyskawiczny czas reakcji. Urządzenie pracuje poza zakresem światła widzialnego, a zatem nie wpływa na jakość obrazu, nie powoduje odblasków czy przekłamań kolorów.

Nowa rodzina czujników dotyku Neonode wykorzystuje autorski, programowalny układ typu SoC (system-on-chip) obsługujący sygnały mieszane, a także mikrokontroler STM32 z rdzeniem ARM Cortex firmy ST. Moduły stosują do skanowania diody laserowe i promienie podczerwone, aby określić dokładną pozycję i ruch palców, rąk lub innych obiektów odbijających światło. Możliwe jest przy tym śledzenie wielu obiektów jednocześnie i interpretacja dotyku oraz gestów z bardzo wysoką dokładnością. Koordynaty wiązki są zmieniane do 500 razy na sekundę przy praktycznie zerowym opóźnieniu.

Moduły zForce AIR Touch Sensor są już dostępne do zamówienia w serwisie Digi-Key. Ponadto zostaną zaprezentowane na stoisku ST podczas targów Embedded World w Norymberdze w dniach 27 lutego – 1 marca.

O autorze