Nowa płytka Arrow ARIS-EDGE-S3

Firma Arrow Electronics rozszerzyła swą platformę ARIS (Arrow Renesas IoT Synergy) umożliwiającą wygodne tworzenie urządzeń Internetu Przedmiotów (IoT), wprowadzając płytkę ARIS-EDGE-S3. Oferuje ona zwiększoną wydajność obliczeniową i możliwość dodania kompaktowego interfejsu użytkownika wzbogacającego interakcję.

Płytka ARIS-EDGE-S3 wykorzystuje najnowszy mikrokontrolery Renesas Synergy z serii S3A3 – układ oparty na rdzeniu ARM Cortex-M4 taktowanym zegarem 48 MHz. Ma on rozbudowane możliwości wykrywania kontekstu i podsystem obsługujący komunikację bezprzewodową przy użyciu wielu protokołów. Te cechy pozwalają projektantom wprowadzić dodatkowe funkcjonalności do połączonych obiektów. Możliwe jest również podłączenie małego wyświetlacza TFT i stworzenie graficznego, interaktywnego interfejsu użytkownika – przy użyciu narzędzi oraz oprogramowania.

Umieszczone na płytce czujniki obejmują między innymi układ Bosch Sensortec BNO055 – czujnik absolutnej pozycji z 9 stopniami swobody. Zawiera on akcelerometr MEMS, żyroskop, czujnik geomagnetyczny i 32-bitowy mikrokontroler obsługujący oprogramowanie Bosch Sensortec BSX3.0 FusionLib. Czujnik ten jest szeroko stosowany w obszarach robotyki, rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej, w dronach, grach oraz w przemyśle. Na płytce znalazł się również czujnik warunków środowiskowych Bosch Sensortec BME280, który pozwala na pomiar temperatury, wilgotności i ciśnienia. Dostępny jest ponadto mikrofon MEMS oraz czujnik światła pozwalające na dokładniejsze określenie kontekstu otoczenia.

Moduł radiowy został wyposażony w stosy protokołów Bluetooth Low Energy 4.1/4.2, Thread oraz ZigBee. Pozwala tym samym zapewnić komunikację przy użyciu najbardziej popularnych standardów w urządzeniach automatyki mieszkaniowej, inteligentnych miernikach, systemach inteligentnego oświetlenia, urządzeniach ubieralnych, medycznych, a także czujnikach przemysłowych i w wielu innych.

Koncepcja ARIS-EDGE opracowana przez Arrow została udoskonalona wraz z premierą najnowszych, udoskonalonych płytek Edge. Pozwala ona projektantom na korzystanie z platformy Renesas Synergy, dając im dostęp do zoptymalizowanego systemu operacyjnego, przetestowanych protokołów, jednolitych bibliotek oprogramowania, a także interfejsów aplikacji (API), które przyspieszają programowanie urządzeń IoT, obniżając całkowity koszt posiadania.

W celu zaprojektowania płytek z rodziny ARIS, Arrow podjął współpracę z firmą Reloc. Jest to włoska firma z dużym doświadczeniem w projektowaniu i integracji konsumenckich systemów IoT oraz przemysłowych systemów M2M. Specjalizuje się ona w rozproszonych systemach czujnikowych i rozwiązaniach na potrzeby lokalizacji oraz identyfikacji radiowej. Reloc oferuje klientom szybkie i efektywne projektowanie produktów.

Ponadto firmy Arrow i Renesas nawiązały współpracę z Draupner Graphics, aby w drugim kwartale bieżącego roku dodać do zestawu bardzo efektywny interfejs GUI oparty na TouchGFX. Rozwiązanie TouchGFX jest odpowiednie dla przenośnych urządzeń zasilanych z baterii. Pozwala ono na tworzenie bardzo stylowych interfejsów przy małym zużyciu zasobów – wystarczy do tego pojedynczy układ S3A3. To z kolei przekłada się na niski pobór mocy i obniżony całkowity koszt produktu.

Szczegółowe informacje o płytce ARIS-EDGE-S3 są dostępne tutaj.

O autorze