Quectel zapowiada nowe moduły LTE-A w roku 2018

Podczas targów Mobile World Congress 2018 w Barcelonie Quectel poinformował o planach wprowadzenia w bieżącym roku kolejnych modułów LTE-Advanced na potrzeby komórkowych sieci IoT dużej przepustowości.

Obecnie Quectel oferuje trzy moduły LTE kategorii (Cat) 6 w różnych formach. Model EG06 jest umieszczony w obudowie LGA, model EM06 ma interfejs M.2, natomiast EP06 – interfejs Mini PCIe. Wszystkie produkty wykorzystują technologię LTE 3GP w wersji 12. i oferują szybkość odbierania 300 Mb/s oraz nadawania 50 Mb/s, zoptymalizowaną pod kątem komunikacji M2M. Nowe układy nadają się znakomicie do wykorzystania w rozwiązaniach IoT, które wymagają masowej transmisji danych – na przykład bram, systemów monitoringu wideo i cyfrowych tablic informacyjnych.

Potencjał rynku IoT wysokiej przepustowości jest bardzo duży, dlatego też Quectel zamierza nadal inwestować w segment LTE-A. W tym roku firma planuje wprowadzenie modułu Cat 12 opartego na najnowszej technologii LTE-Advanced Pro. Będzie on dysponował szybkością pobierania do 600 Mb/s, obsługując główne pasma i roaming na całym świecie.

W planach Quectel jest również moduł LTE-A Cat 16, który ma zapewnić maksymalną szybkość na poziomie 1 Gb/s. Moduły Cat 12 oraz Cat 16 będą kompatybilne z istniejącymi modułami Cat 6, dzięki czemu użytkownicy będą mogli dokonać migracji między nimi.

W ostatnim roku pokrycie sieci 4G LTE na świecie znacznie się zwiększyło – ponad 200 operatorów wdrożyło sieci zgodne ze standardem Cat 6. Duże pokrycie sieci LTE i ich szybkość dają pewność, że w wielu krajach urządzenia IoT będą znajdować się w zasięgu takiego połączenia, również na niektórych odległych obszarach.

Firma Gartner przewiduje, że do roku 2020 liczba połączonych urządzeń na całym świecie osiągnie 26 miliardów, a wartość tego rynku wzrośnie do 1,9 mld USD.

Quectel starannie przygotowuje się na nadejście standardu 5G. Utrzymuje przy tym ciągłe kontakty z głównymi operatorami i producentami układów. Gdy sieci i układy będą już gotowe, Quectel od razu wprowadzi do oferty moduły 5G.

O autorze