Nowy procesor Samsung Exynos 9810

Firma Samsung stworzyła procesor 9810 z serii Exynos 9, który zwiększa możliwości rejestracji wideo przez użytkowników.

Procesor Exynos 9810 pozwala na rejestrację i odtwarzanie wideo o bardzo wysokiej jakości. Nowa wersja procesora umożliwia kodowanie wideo w rozdzielczości 4K z dużą częstotliwością odświeżania. Tym samym pozwala też na odtwarzanie wideo wysokiej rozdzielczości w zwolnionym tempie. Dzięki temu szybko poruszające się obiekty mogą być zarejestrowane w najdrobniejszych szczegółach, obrazując zjawiska i wrażenia, które ludzkie oko mogło pominąć.

Przetwarzanie wideo w formacie 4K (UHD) wymaga czterokrotnie wyższej przepustowości, niż w przypadku treści full HD. Z tego powodu procesor 9810 został wyposażony w obsługę pamięci LPDDR4x – szybszych pamięci o wyższej sprawności energetycznej, które zapewniają przepustowość do 34 GB/s.

Podsystem przetwarzania obrazu Exynos 9810 został również udoskonalony, umożliwiając kodowanie wideo o 10-bitowej głębi koloru. Jest wyposażony w szybszy autofokus i liczne usprawnienia poprawiające jakość obrazu – głównie ostrość. Zaawansowane algorytmy przetwarzania obrazu pozwoliły polepszyć jakość każdej ramki, redukując szumy i zapewniając bogatsze kolory oraz większy zakres dynamiczny.

Poza tymi cechami, Exynos 9810 zawiera również zaawansowany podsystem audio obejmujące dedykowany procesor i pamięć Cache. Umożliwia on obsługę audio w wysokiej jakości 32 bitów z próbkowaniem 384 kHz.

Aby smartfon był w stanie rejestrować materiał w rozdzielczości 4K, jego procesor musi przeprowadzać kompresję wideo przy użyciu kodeków, żeby można było je efektywnie przechowywać i przesyłać.

Zaawansowane rozwiązanie MFC (Multi-Format Codec) obecne w procesorze Exynos 9810 obsługuje kodeki VP9 oraz HEVC. Ten ostatni potrafi skompresować wideo do około połowy objętości kodeku AVC bez widocznej utraty jakości. Taka funkcja sprawia, że użytkownicy nie muszą martwić się brakiem miejsca w pamięci nawet podczas nagrywania wideo w formacie 4K. Z kolei 10-bitowa głębia kolorów pozwala zapisać 1024 różne odcienie dla każdej barwy składowej, co daje całkowitą liczbę 10,7 miliarda barw – 64 razy więcej, niż w przypadku 8-bitowej głębi kolorów.

Sprzętowa akceleracja przetwarzania wideo zastosowana w układzie MFC oznacza ponadto mniejszy pobór mocy, co z punktu widzenia użytkowników oznacza dłuższy czas nagrywania.

Obrazy wideo stały się uniwersalnym sposobem komunikacji. Użytkownicy za pomocą wideo porozumiewają się w mediach społecznościowych, a oglądanie multimedialnych treści jest często sposobem poznania nowych idei i doświadczeń.

Procesor Exynos bezproblemowo pozwala użytkownikom oglądać wideo 4K na większych ekranach. Dzięki udoskonalonym rozwiązaniom sprzętowym (IP) możliwa jest również transmisja treści 4K z niską latencją za pośrednictwem Wi-Fi. Dzięki temu wideo 4K zapisane w pamięci telefonu można oglądać na telewizorze 4K bez połączenia przewodowego.

Ponadto procesor Exynos 9810 został wyposażony w modem LTE, który pozwala uniknąć przerwań i błędów podczas strumieniowania i nadawania transmisji. Modem ten obsługuje kategorie LTE do wersji 18, oferując szybkość pobierania 1,2 Gbps z agregacją sześciu częstotliwości nośnych. Dzięki temu układ odpowiada na potrzeby najnowszych systemów multimedialnych. Exynos 9810 będzie w stanie dostarczyć bogate treści bezpośrednio do urządzeń w rękach użytkowników, nawet jeśli te treści staną się jeszcze bardziej złożone.

O autorze