LinkedIn YouTube Facebook
Szukaj

Wstecz
Aktualności

Mikroprzetwornice DC-DC XCL301 z ujemnym napięciem wyjściowym

Firma Torex Semiconductor wprowadziła serię mikroprzetwornic „micro DC/DC” XCL301 ze zintegrowaną cewką. Pozwalają one uzyskać na wyjściu ujemne napięcie.

Układy z serii XCL są pierwszymi przetwornicami DC/DC tego typu w ofercie Torex. Aby uzyskać odwróconą konfigurację wyjścia, wystarczy dodać dwa zewnętrzne kondensatory ceramiczne oraz diodę Schottky’ego. Takie rozwiązanie nie powoduje to dużej straty miejsca na płytce i pozwala szybko ukończyć projekt. Zintegrowana cewka upraszcza strukturę płytki i pozwala zminimalizować niepożądaną emisję oraz inne problemy związane z pracą obwodu. Układ mieści się w obudowie CL-2025-02 o wymiarach 2,5 x 2,0 x 1,0 mm.

Zakres napięć pracy to od 2,7 do 5, V, natomiast poziom napięcia wyjściowego został ustalony na 3,3 V (z dokładnością ± 2%). Została zastosowana metoda sterowania PFM (modulacja częstotliwości fali). Dzięki temu udało się uzyskać wysoką sprawność w całym zakresie obciążenia – metoda sterowania ze stałym czasem wyłączenia (PWM) jest przełączana na PFM w sytuacji, gdy obciążenie jest niewielkie. To rozwiązanie sprawia, że układy bardzo skutecznie pracują w urządzeniach, które wymagają wysokiej sprawności przy małym obciążeniu, a także w urządzeniach muszących pracować na baterii przez długi czas.

Najważniejsze cechy przetwornic z serii XCL301:

  • Wyjście o ujemnej wartości napięcia -3,3 V (± 2%)
  • Zastosowana metoda sterowania PFM pozwala zapewnić wysoką sprawność przy każdym obciążeniu
  • Maksymalny prąd wyjściowy -50 mA (wartość typowa dla Vout = -3,3 V, Vin = 3,3 V)
  • Zintegrowana cewka ogranicza interferencje elektromagnetyczne
  • Małe wymiary pozwalają zaoszczędzić powierzchnię płytki
  • Przeznaczone dla rozwiązań stabilizujących ujemne napięcie dla niestałego napięcia wejściowego – zasilanych z pojedynczej baterii litowej lub podobnego źródła

Dostępne są różne warianty produktów, które można dobrać w zależności od zastosowań.