Nowe kontrolery grafiki EVE dla systemów HMI – od Bridgetek

Firma Bridgetek zaprezentowana trzecią, zaawansowaną generację kontrolerów graficznych EVE. Należą do niej dwa układy BT815 oraz BT816, które oferują odpowiednio pojemnościową i rezystancyjną obsługę dotyku.

Nowe funkcje obejmują obsługę algorytmu kompresji tekstur ASTC (Adaptive Scalable Texture Compression), który pozwala znacznie poprawić jakość tekstur bez poświęcania większej przepustowości pamięci. Algorytm ten pozwala na wykorzystanie mniejszych, skompresowanych plików. Dzięki tej możliwości nowe układy EVE pozwalają zaoszczędzić pamięć z przeznaczeniem na obsługę większych czcionek i obrazów o dużej objętości. Inne udoskonalenia w zakresie zarządzania pamięcią i zasobami systemu obejmują dedykowany port hosta QSPI. Jest on przeznaczony dla zewnętrznej pamięci Flash i uzupełnia wbudowany kontroler pamięci EVE. Port ten jest używany wyłącznie do obsługi pamięci zewnętrznej w celu zwiększenia przestrzeni dostępnej na obrazy, takie jak bitmapy i czcionki na potrzeby zaawansowanych wyświetlaczy, a także na pliki audio. Ponadto ten dodatkowy port odciąża główny port QSPI systemu służący do kontroli układów BT815/816. Nie musi on obsługiwać operacji kopiowania pamięci, co obniża zużycie procesora.

Układy z tej serii posłużyły do realizacji deski rozdzielczej samochodu oraz interfejsu windy. Szczegółowe informacje o produktach są dostępne tutaj.

O autorze