Nowe oscylatory MEMS od Microchip

Firma Microchip dostrzegła, że rozwój technologii i stosowanie złożonych systemów elektronicznych w nowoczesnych pojazdach wymaga precyzyjnego i niezawodnego określenia czasu. Współczesne pojazdy wymagają nie tylko wyznaczania czasu z dużą dokładnością, ale też tolerancji dla wymagających warunków otoczenia. Dlatego też opracowano nowe układy oscylatorów MEMS z rodziny DSA. Oferują one 20-krotnie wyższą bezawaryjność oraz 500 razy wyższą tolerancję na wstrząsy i 5-krotnie wyższą tolerancję na wibracje w porównaniu do tradycyjnych układów kwarcowych. Rodzina DSA zawiera pierwszy na rynku wielowyjściowy oscylator MEMS, który pozwala użytkownikom zastąpić kilka oscylatorów kryształowych jednym układem. Dodatkowe informacje o nowych oscylatorach MEMS i generatorach zegara dla motoryzacji są dostępne tutaj.

Do realizacji systemów takich jak wspomaganie kierowcy (ADAS), LIDAR czy Ethernet w samochodach lub pojazdach samojezdnych potrzebne są układy zegarowe, które zapewniają wysoką stabilność częstotliwości w szerokim zakresie temperatur. Nowe układy Microchip DSA1001, DSA11x1, DSA11x5 oaz DSA2311 oferują najwyższą odporność na wstrząsy mechaniczne oraz stabilność w trudnych warunkach otoczenia. Układy pracujące w zakresie częstotliwości od 2,3 MHz do 170 MHz spełniają wymagania normy AEC-Q100 i oferują stabilność temperaturową ± 200 ppm w zakresie od -40°C do +125°C.

Oscylatory MEMS są wykonane w całości przy użyciu standardowych procesów technologicznych MEMS, dzięki czemu uzyskują taką samą niezawodność i stabilność, co układy scalone. Zachowanie oscylatorów kryształowych zależy od grubości warstwy kryształu wewnątrz oscylatora, przez co są one wrażliwe na uszkodzenia pod wpływem drgań, mają stałą częstotliwość, a ponadto ich dostawa trwa dłużej. Te właściwości mogą opóźnić rozwój projektu lub wydłużyć czas wprowadzenia produktu na rynek, jeśli użytkownicy zdecydują się na zmianę częstotliwości w ostatniej chwili. Natomiast częstotliwość oscylatorów MEMS można zaprogramować, dzięki czemu zmiana częstotliwości jest szybka. Pomaga to również sprawnie wprowadzić duże ilości produktów na rynek.

Jako pierwszy na rynku oscylator MEMS z dwoma wyjściami, model DSA2311 może zastąpić dwa oscylatory kryształowe, co pomaga zmieścić projekt na płytce, ograniczyć koszty i uprościć projektowanie. Dzięki temu można ograniczyć całkowity koszt projektu. Układ DSA2311 mieści się w zwartej obudowie o wymiarach 2,5 x 2,0 mm i jest wygodny do stosowania na złożonych płytkach z wieloma kontrolerami, takimi jak systemy multimedialne i moduły kamery.

Rodzina układów MEMS DSA stanowi rozszerzenie bogatej oferty rozwiązań dla motoryzacji. Obejmuje ona mikrokontrolery, układy analogowe i układy łączności, dzięki czemu producenci mogą ograniczyć liczbę dostawców komponentów dla swego systemu. Wszystkie produkty są objęte zasadą Microchip, która gwarantuje, że będą one dostępne tak długo, jak długo klienci będą ich potrzebować.

Dostępne w sieci narzędzie konfiguracyjne Microchip ClockWorks pozwala projektantom łatwo wybrać odpowiednie oscylatory w zależności od wymaganej częstotliwości, rozmiaru obudowy i zakresu temperatury oraz zamówić darmowe próbki układów

Wszystkie wymienione produkty są już dostępne w postaci próbek i w ilościach hurtowych za pośrednictwem serwisu microchipDIRECT oraz u autoryzowanych dystrybutorów Microchip.

O autorze