Nowe układy Allegro MicroSystems do pomiaru prądu

Firma Allegro MicroSystems przedstawiła nową rodzinę układów scalonych do pomiaru prądu, które stanowią niedrogie i precyzyjne rozwiązanie umożliwiające pomiar prądu stałego i zmiennego. Pasmo 200 kHz sprawia, że układy nadają się do sterowania silnikiem i wykrywania obciążenia, sterowania zasilaczami i przetwornicami oraz inwerterami. Z kolei czas odpowiedzi 2,5 µs pozwala na szybkie wykrycie zbyt dużego prądu w zastosowaniach krytycznych dla bezpieczeństwa. Układy z nowej rodziny mogą być wykorzystane w przemyśle i motoryzacji. Zapewniają dokładność ± 2,1% w całym okresie użytkowania. Układy do pomiaru prądu pracują z pojedynczym napięciem zasilania 5 V (model AC772) lub 3,3 V (ACS773).

Układy zawierają precyzyjny, liniowy obwód Halla o niskim błędzie niezrównoważenia oraz miedzianą ścieżkę przewodzącą umieszczoną wewnątrz kości. Przyłożony prąd płynący przez tę ścieżkę generuje pole magnetyczne, które układ Halla przetwarza na proporcjonalne napięcie. Dokładność układów jest zoptymalizowana dzięki bliskości sygnału magnetycznego i przetwornika Halla. Dzięki zintegrowanemu przetwornikowi BiCMOS Halla o niskim błędzie niezrównoważenia i zastosowanym wzmacniaczu z przetwarzaniem udało się uzyskać proporcjonalną i precyzyjną wartość napięcia na wyjściu. Z kolei autorskie rozwiązanie cyfrowej kompensacji temperaturowej znacząco poprawiło dokładność i stabilność temperaturową układu.

Wysoką odporność na zmiany dV/dt przewodnika prądu i przypadkowe pola elektryczne udało się uzyskać dzięki autorskiej technologii zintegrowanego ekranowania. Zapewnia ono niskie tętnienia napięcia wyjściowego i jego niski dryft w przypadku pracy z wysokimi napięciami. Sygnał na wyjściu układu wzrasta, gdy wzrasta wartość prądu płynącego przez główną miedzianą ścieżkę przewodzącą (od wyprowadzenia 4 do 5), która służy do próbkowania prądu. Typowa rezystancja wewnętrzna tej ścieżki przewodzącej wynosi 100 µΩ, co zapewnia niskie straty mocy. Z kolei grubość ścieżki pozwala układowi przetrwać przepływ bardzo wysokich prądów. Wyprowadzenia ścieżki przewodzącej są elektrycznie izolowane od wyprowadzeń sygnału (od 1 do 3). Dzięki temu czujniki z rodziny ACS772 można wykorzystać w tych zastosowaniach, które wymagają izolacji elektrycznej – jednak bez stosowania izolatorów optycznych lub innych kosztownych rozwiązań.

Układy do pomiaru prądu ACS772 i ACS773 mieszczą się w autorskiej obudowie Allegro CB, która wyróżnia się bardzo małą powierzchnią w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. Układy zapewniają ponadto czas odpowiedzi 2,5 µs, co jest najszybszym wynikiem wśród modeli oferowanych w tej obudowie. Układy zostały ponadto w pełni skalibrowane fabrycznie i nie zawierają ołowiu. Wszystkie wyprowadzenia są w 100% wykonane z matowej cyny, natomiast zasadnicza konstrukcja – z miedzi beztlenowej.

O autorze