Nowe czujniki dotykowe Cypress

Firma Cypress Semiconductor przedstawiła nową serię mikrokontrolerów wykorzystujących czujniki indukcyjne do wykrywania dotyku na metalowych powierzchniach produktów. Metaliczne powierzchnie są spotykane w produktach użytkowych i przemysłowych, a także w motoryzacji – często mają one wyróżnić produkt poprzez poprawę estetyki. Nowa seria układów pozwala projektantom łatwo wykorzystać te materiały i stosować indukcyjne wykrywanie dotyku równie skutecznie, co oferowane przez Cypress rozwiązania do pojemnościowego wykrywania dotyku CapSense. Układy z serii PSoC 4700 umożliwiają zatem tworzenie nowoczesnych i efektownych projektów w stylu industrialnym.

Układy PSoC 4700 są obsługiwane przez zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) Cypress PSoC Creator. To środowisko graficzne pozwala wykorzystać w projekcie gotowe bloki sprzętowe metodą „przeciągnij-i-upuść”, aby następnie w prosty sposób je skonfigurować. Środowisko zawiera już nowe bloki do indukcyjnego wykrywania dotyku.

Dotychczas implementacja indukcyjnego wykrywania dotyku była trudna ze względu na rozrzuty procesu produkcji. Mikrokontrolery PSoC 4700 rozwiązują ten problem, stanowiąc proste w użyciu rozwiązanie z możliwościami regulacji. Układy są oparte na 32-bitowym rdzeniu ARM Cortex-M0+ oraz zawierają programowalne bloki analogowe i cyfrowe. Są w stanie obsłużyć do 16 czujników i zrealizować cyfrowe funkcje przetwarzania lub autorskie algorytmy dla różnego typu interfejsów – na przykład przycisków, enkoderów liniowych i obrotowych, czujników zbliżeniowych lub innych elementów. Zastosowana w PSoC 4700 technologia indukcyjna gwarantuje dużą odporność na szumy i pewną pracę również w ekstremalnych warunkach otoczenia. Jest to zintegrowane rozwiązanie, które pozwala na tworzenie atrakcyjnych cenowo produktów dzięki ograniczeniu całkowitego kosztu urządzenia.

Darmowe środowisko programistyczne PSoC Creator IDE pozwala uprościć projektowanie systemu, umożliwiając jednoczesne tworzenie warstwy sprzętowej i programowej przy użyciu komponentów PSoC – wbudowanych układów widocznych w środowisku pod postacią ikony. Programowalne bloki analogowe i cyfrowe można łatwo konfigurować za pomocą narzędzi graficznych. Ponadto środowisko oferuje funkcję automatycznej kalibracji, która kompensuje rozrzuty produkcyjne.

Dodatkowe informacje o układach z serii PSoC4700 są dostępne na stronie produktów. Tam też można zarejestrować się w ramach programu wczesnego dostępu, aby otrzymać zestawy projektowe i inne materiały.

Próbki układów z serii PSoC 4700 są obecnie dostarczane do głównych klientów. Rozpoczęcie produkcji jest zaplanowane na trzeci kwartał bieżącego roku. Tutaj można przystąpić do programu wczesnego dostępu.

O autorze