Przetwornica Analog Devices dla niskonapięciowych systemów optycznych

Firma Analog Devices przedstawiła LTM4661 – nową zintegrowaną przetwornicę podwyższającą napięcie, należącą do oferty Power by Linear. Jest to energooszczędny układ z serii µModule, który mieści się w obudowie BGA o wymiarach 6,25 x 6,26 x 2,42 mm. Do stworzenia kompletnego projektu potrzeba tylko kilku kondensatorów i jednego rezystora. Takie rozwiązanie zajmuje niecały centymetr kwadratowy na jednowarstwowej płytce PCB (lub pół centymetra na płytce dwuwarstwowej).

Układ LTM4661 zawiera kontroler przetwornicy DC/DC, tranzystory MOSFET, cewki i komponenty pomocnicze. Obsługuje on napięcia wejściowe w zakresie od 1,8 do 5,5 V i po włączeniu zasilanie pracuje już od poziomu 0,7 V. Napięcie wyjściowe można za pomocą jednego rezystora skonfigurować w zakresie od 2,5 do 15 V. Połączenie małej, cienkiej obudowy oraz szerokiego zakresu napięć wejściowych i wejściowych sprawia, że układ jest odpowiedni do wielu różnych zastosowań – w tym modułów optycznych, przyrządów zasilanych z baterii, urządzeń zapasowych pracujących na baterii, źródeł napięcia obciążenia we wzmacniaczach mocy lub diodach laserowych i małych silników prądu stałego.

Układ LTM4661 może dostarczyć prąd ciągły o wartości 4 A przy napięciu wejściowym (Vin) 3,3 V i wyjściowym (Vout) 5 V oraz prąd 0,7 A przy wartościach Vin = 3,3 V i Vout = 12 V. Układ wykorzystuje prostowanie synchroniczne, zapewniając sprawność przetwornicy na poziomie 92% w przypadku Vin = 3,3 V i Vout = 5 V. Częstotliwość kluczowania jest równa 1 MHz, jednak można ją zsynchronizować z zewnętrznym zegarem w zakresie od 500 kHz do 1,5 MHz. Częstotliwość pracy 1 MHz oraz dwufazowa architektura z jednym wyjściem pozwalają zapewnić szybką odpowiedź na transienty występujące na linii zasilania lub w obciążeniu, a także uzyskać znacznie niższe tętnienia napięcia. Model LTM4661 ma trzy tryby pracy: tryb Burst, tryb ciągły i tryb synchronizacji z zewnętrznym źródłem. Prąd spoczynkowy z trybie Burst wynosi tylko 25 µA, co pozwala uzyskać długi czas pracy na baterii. W zastosowaniach wymagających najniższego możliwe poziomu szumów tryb ciągły lub tryb synchronizacji pozwalają osłabić możliwe interferencje lub zakłócenia na skutek przełączania.

Przetwornica LTM4661 ponadto zapewnia funkcję odłączenia wyjścia w przypadku wyłączenia układu, a także ograniczenie przepływu prądu podczas uruchamiania. Z kolei ochrona układu obejmuje zabezpieczenia przed zwarciem, zbyt wysokim napięciem lub przegrzaniem.

Zintegrowana przetwornica LTM4661 jest już dostępna w sprzedaży.

Dodatkowe informacje o układzie LTM4661 oraz karta katalogowa znajdują się na stronie produktu. Tam też można zamówić próbki i płytki ewaluacyjne.

O autorze