Optyczne czujniki transmisyjne dla przemysłu i motoryzacji

Firma Vishay Technology wprowadziła dwa nowe transmisyjne czujniki optyczne zgodne z normą AEC-Q101, przeznaczone do stosowania w przemyśle i motoryzacji. Mieszczą się one w obudowie SMD o wymiarach 5,5 x 5,85 x 7 mm. Modele TCUT1630X01 oraz TCUT1800X01 są pierwszymi na rynku czujnikami transmisyjnymi zawierającymi odpowiednio 3 i 4 kanały.

Trzykanałowy model TCUT1630Z01 zawiera emiter podczerwieni i trzy detektory oparte na fototranzystorach, umieszczone naprzeciwko siebie wewnątrz obudowy SMD. Dzięki udoskonalonej konstrukcji – w porównaniu do układów poprzedniej generacji – oraz dodatkowemu kanałowi pozwalającemu mierzyć przesunięcie lub indeks, model ten pozwala na łatwą obsługę enkodera z obrotowego lub enkodera z przyciskiem. Natomiast czterokanałowy model TCUT 1800X01 zawiera dwa emitery podczerwieni i cztery detektory z fototranzystorami, będąc w stanie wykryć do 16 różnych pozycji w celu obsługi enkoderów absolutnych i inkrementalnych.

Oba czujniki mogą wykrywać ruch, szybkość oraz kierunek. Można je wykorzystać jako czujniki pozycji dla enkoderów pracujących w gorącym otoczeniu w pobliżu silników pojazdów, a także do obsługi wewnętrznych pokręteł, kluczyków, adaptacyjnych reflektorów i systemów wspomagania kierownicy. Natomiast przemyśle opisywane układy mogą posłużyć do realizacji mierników gazu czy cieczy, a także wykrywania stanu obiektów takich, jak drzwi czy panele, ale również karty kredytowe czy monety wrzucane do automatów.

Układy TCUT1630X01 oraz TCUT1800X01 pracują z długością fali 950 nm i typowym prądem wyjściowym 1,3 mA. Czujniki optyczne mają fizyczną przerwę o szerokości 3 mm i aperturę 0,3 mm. Mogą pracować w zakresie temperatur od -40°C do +105°C. Układy cechują się wrażliwością na wilgotność klasy MSL1, co oznacza, że mogą leżeć bez zabezpieczenia dowolnie długo, zanim zostaną przylutowane. Są ponadto zgodne ze standardem procesu lutowania JEDEC-STD-020D, normą środowiskową RoHS, nie zawierają halogenów i należą do kategorii Vishay Green.

Próbki i ilości hurtowe czujników są już dostępne. Czas realizacji dużych zamówień wynosi do 10 tygodni.

Dodatkowe informacje o produktach optycznych, artykuły i wideo można znaleźć na stronie Vishay Opto Squad.

O autorze