Fotodioda PIN wysokiej szybkości od Vishay

Firma Vishay Intertechnology rozszerzyła swą ofertę układów optoelektronicznych o nową krzemową diodę PIN wysokiej szybkości, która cechuje się zwiększoną czułością w zakresie światła widzialnego. Nowy model pozwala na precyzyjne wykrywanie sygnałów w cienkich urządzeniach ubieralnych. Mieści się w płaskiej obudowie SMD o wymiarach 4,8 x 2,5 x 0,48 mm. Niskoprofilowa obudowa modelu VEDM8080 o wysokości 0,48 mm jest o 0,37 mm niższa, niż konkurencyjne rozwiązania. Układ cechuje się szybkimi czasami przełączania i niską pojemnością na poziomie 47 pF. Dzięki temu pozwala na precyzyjne wykrywanie sygnału w urządzeniach ubieralnych i medycznych.

Powierzchnia światłoczuła mierzy 4,5 mm², zapewniając wysoką czułość – prąd w kierunku zaporowym ma wartość na poziomie 28 µA, a prąd przy braku światła – 0,2 nA. Nowy układ wykorzystuje sprawdzoną technologię wytwarzania wafli opracowaną przez Vishay, która pozwala wykryć światło widzialne i bliską podczerwień w szerokim zakresie długości fal – od 350 do 1100 nm. W przypadku zielonych diod LED czułość modelu VEMD8080 została zwiększona o 30% w porównaniu do poprzednich generacji wykonanych w standardowej technologii.

W połączeniu z zielonymi diodami, takimi jak Vishay VLMRG1400, małe rozmiary i wysoka czułość czujników fotodiodowych pozwalają na realizację cienkich monitorów pracy serca dla urządzeń ubieralnych, takich jak trackery dla sportowców i inteligentne zegarki. W urządzeniach tego typu prostokątny kształt modelu VEMD8080 pozwala na umieszczenie kilku diod LED blisko powierzchni światłoczułej w celu maksymalizacji mocy sygnału. Natomiast w połączeniu z dwukolorowymi diodami na długość fali 660 oraz 940 nm nowa fotodioda umożliwia pomiar stężenia utlenowanej hemoglobiny (SpO2) w monitorach medycznych.

Model VEMD8080 oferuje szerokość wiązki ok. 65º i może pracować w zakresie temperatur od -40°C do +85°C, a maksimum czułości przypada na długość fali 950 nm. Układ nie zawiera halogenów i jest zgodny z normą środowiskową RoHS oraz Vishay Green. Ponadto wrażliwość na wilgoć (MSL) poziomu 4. zgodnie z normą J-STD-020 pozwala na przechowywanie niezabezpieczonego czujnika przez 72 godziny.

Układ VEMD8080 jest już dostępny w postaci próbek i w ilościach hurtowych. Czas realizacji dużych dostaw wynosi od 8 do 10 tygodni. Ponadto płytka demonstracyjna produktu jest dostępna w ofercie MikroElektronika oraz u dystrybutorów Vishay.

Informacje i artykuły na temat produktów elektronicznych można znaleźć na blogu Vishay Opto Squad.

O autorze