Przetwornica Analog Devices o topologiach Boost/SEPIC/odwracającej

Firma Analog Devices zapowiedziała nową przetwornicę DC/DC z serii Power by Linear™ – model LT8361. Układ pracuje z częstotliwością 2 MHz i zawiera przełącznik 2 A/100 V. Może pracować z napięciem wejściowym od 2,8 do 60 V i jest odpowiedni do stosowania ze źródłami od pojedynczego ogniwa Li-Ion do pakietów złożonych z wielu ogniw, zasilania automobilnego, telekomunikacyjnego lub przemysłowego.

Przetwornica LT8361 może być skonfigurowana jako konwerter boost, SEPIC lub odwracający. Częstotliwość przełączania może być dobrana z zakresu od 300 kHz do 2 MHz, co pozwala na minimalizację rozmiarów komponentów zewnętrznych oraz uniknięcie krytycznych pasm częstotliwości np. radia AM. Ponadto oferuje sprawność ponad 90% przy częstotliwości przełączania 2 MHz. Praca w Burst Mode pozwala na redukcję prądu spoczynkowego do 9 μA a tętnienia napięcia wyjściowego poniżej 15 mVpp. Połączenie małej obudowy MSOP-16E i możliwości użycia niewielkich komponentów zewnętrznych ze względu na dużą częstotliwość przełączania, pozwalają na stworzenie miniaturowego rozwiązania w niewielkiej cenie.

Przełącznik o impedancji 375 mΩ użyty w LT8361 zapewnia sprawność do 95%. Przetwornica oferuje szerokopasmową modulację częstotliwości, co pomaga w zapobieganiu interferencjom elektromagnetycznym. Jeden pin feedback ustawia napięcie wyjściowe niezależnie czy jest ono dodatnie czy ujemne. Układ LT8361EMSE jest dostępny w obudowie MSOP-16E. Dostępna jest również wersja LT8361IMSE z przemysłowym zakresem temperatur (-40…+125°C) oraz LT8361HMSE z rozszerzonym zakresem temperatur (-40…+150°C).

Więcej informacji na stronie www.analog.com/LT8361.

O autorze