Dialog Semiconductors wchodzi na rozwijający się rynek technologii haptycznej

Firma Dialog Semiconductor, producent układów scalonych m.in. z zakresu zarządzania energią, przetwornic energii, ładowania oraz technologii Bluetooth Low Energy przedstawił układ DA7280 – zintegrowany sterownik haptyczny. Układ może sterować zarówno silnikiem typu ERM (Eccentric Rotating Mass), jak i typu LRA (Linear Resonant Actuators), oferuje 76% niższą konsumpcję mocy w stanie idle oraz 50% redukcję ilości komponentów zewnętrznych w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań.

Oczekiwania i potrzeby konsumentów ulegają ciągłym zmianom. W związku z tym producenci urządzeń idą w kierunku zaawansowanych systemów haptycznych, aby zapewnić użytkownikom bogatszy interfejs fizyczny. Jednak systemy są ograniczone przez implementacje w mikrokontrolerach oraz układach zarządzania mocą przystosowanych do systemów haptycznych. Tym rozwiązaniom brakuje wielu funkcji zaimplementowanych w układzie DA7280, umożliwiających projektowanie zaawansowanych interfejsów haptycznych, takich jak generacja przebiegów w wysokiej rozdzielczości, możliwość śledzenia częstotliwości rezonansowych oraz możliwość sterowania prądem do 500 mA.

Układy haptyczne większość czasu spędzają w stanie oczekiwania. DA7280 został zaprojektowany tak, by zminimalizować prąd pobierany w stanie oczekiwania do nawet 360 nA, co pozwala wydłużyć czas życia baterii. Wejścia ogólnego przeznaczenia pozwalają na szybkie uruchamianie sekwencji haptycznych, co jest idealnym wariantem dla urządzeń z systemem Android zawierających sensor hub oraz układ SoC.

Współpracując z DA7280, procesor może przebywać w trybie uśpienia, gdy sensor hub może uruchamiać do 6 zdarzeń bezpośrednio w układzie. Po przejściu w tryb aktywny, układ SoC może włączać lub konfigurować bardziej rozbudowane sekwencje za pomocą magistrali I2C. Unikalna technologia stałego prądu wyjściowego, opatentowana przez Dialog, pozwala na stały monitoring siły BEMF (Back Electro-Motive Force) silnika LRA. Daje to możliwość ciągłej kontroli częstotliwości rezonansowej silnika LRA, co zapewnia bardziej responsywną korektę siły wyjściowej w odpowiedzi na temperaturę, starzenie się komponentów, zmianę sprzężenia mechanicznego i tolerancję wykonania silnika, w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań.

Urządzenie łączy własne sekwencje sterowania do 1 kHz, stosowane dla zapewnienia efektów haptycznych, ze śledzeniem częstotliwości rezonansowej. Umożliwia to sterowanie silników LRA i ERM, co pozwala na znakomite efekty naciśnięcia/wibracji w smartfonach, tworzenie interfejsów w branży motoryzacyjnej, grach i aplikacjach ubieralnych, a także podobnych aplikacji w przemyśle, na przykład ekranów dotykowych, systemów VR, lub osobistych urządzeń medycznych.

Układ DA7280 jest dostępny w 12-pinowej obudowie WLCSP (1,5 x 1,5 x 0,6 mm) oraz 12-pinowej obudowie QFN. Więcej informacji na temat produktu można uzyskać pod tym adresem.

O autorze