Nowe akceleratory sieci neuronowych PowerVR Series2NX

Imagination Technologies ogłosił powstanie dwóch nowych akceleratorów sieci neuronowych, AX2185 i AX2145, zapewniające wydajne obliczenia przy niskiej konsumpcji mocy oraz minimalnym wykorzystaniu powierzchni krzemu. Są to sprzętowe bloki IP, oparte na rewolucyjnej architekturze PowerVR Series2NX, która pozwala przenieść „inteligencję” z chmury do urządzeń końcowych, umożliwiając lepszą wydajność i odpowiedź w czasie rzeczywistym.

Series2NX AX2185 może być użyty w smartfonach high-end, inteligentnym nadzorze oraz na rynku motoryzacyjnym, czyli tam gdzie wykorzystanie sieci neuronowych ma znaczący wpływ, na przykład na rozpoznawanie obszarów lub systemy wspomagające kierowcę. Wyposażony w 8 pełnych silników obliczeniowych, AX2185 pozwala na 2 048 operacji MAC na takt zegara (4,1 bilionów operacji na sekundę), co daje największą wydajność na mm2 na rynku.

Blok AX2145 zoptymalizowano pod kątem ceny układu. Może być użyty w smartfonach średniej półki, przystawkach DTV/STB, inteligentnych kamerach i konsumenckich systemach monitoringu, które to coraz bardziej korzystają z dobrodziejstw sieci neuronowych. Usprawniona architektura PowerVR AX2415 pozwala na efektywną pracę sieciach neuronowych, co sprawia, że jest to tanie rozwiązanie dla przedsiębiorstw OEM i ODM pracujących na ograniczonych zasobach krzemu.

Oba rdzenie wspierają Android Neural Networks API (NNAPI), stosowany przez deweloperów do korzystania z sieci neuronowych na urządzeniach z systemem Android.

Firma Imagination dostarcza również zestaw narzędzi do projektowania i rozwoju aplikacji sztucznej inteligencji. Platformy uczenia maszynowego są również obsługiwane przez Network Developer Kit (NDK).

AX2185 został już dostarczony do wiodących producentów, a oba rdzenie są dostępne do licencjonowania. Więcej informacji można uzyskać pod adresem e-mail – info@imgtec.com.

O autorze