Nowy moduł Wi-Fi/Bluetooth Espressif ESP32-SOLO-1

ESP32-SOLO-1 to potężny moduł bezprzewodowy z możliwością łączenia się za pomocą Wi-Fi oraz Bluetooth (klasycznego i low-energy). Moduł sprawdzi się w wielu zastosowaniach, m.in. sieciach czujników o niskim poborze mocy, kodowaniu mowy, streamingu muzyki i dekodowaniu MP3.

Rdzeniem modułu jest układ ESP32-S0WD z rodziny ESP32. Jest to układ z pojedynczym rdzeniem, ale potrafi obsługiwać wszystkie peryferia tak samo jak układy dwurdzeniowe. ESP32-S0WD oferuje świetny stosunek jakości do ceny oraz stabilną wydajność nawet w złożonych aplikacjach.

Specyfikacja układu ESP32-S0WD:

  • Układ SoC: ESP32 z jednym rdzeniem Xtensa LX6 32-bit o niskim poborze energii
  • Pamięć ROM o pojemności 448 KB do celów uruchamiania i funkcji rdzenia
  • Wbudowana pamięć SRAM o pojemności 520 KB dla danych i instrukcji
  • Pamięć SRAM o pojemności 16 KB dla zegara RTC
  • Pamięć QSPI-flash/SRAM o pojemności do 4 x 16 MB
  • Napięcie zasilania: 2,3…3,6 V
  • Interfejsy: SPI, I2S, I2C, SDIO, UART, IR, PWM
  • Czujnik temperatury, czujnik dotykowy, przetworniki ADC, DAC
  • Komunikacja Bluetooth (klasyczny i Low-Energy) oraz Wi-Fi b/g/n

Kombinacja Wi-Fi oraz Bluetooth, zarówno klasycznego jak i w wersji Low-Energy, zapewnia komunikację w różnych warunkach. Połączenie Wi-Fi pozwala na łączenie się z internetem na dużym obszarze, natomiast technologia Bluetooth umożliwia bezpieczną wymianę danych ze smartfonem na krótkim dystansie. Dodatkowo, moduł ESP32-SOLO-1 może pracować jako beacon, rozgłaszając swój identyfikator do urządzeń przenośnych za pośrednictwem Bluetooth Low Energy w promieniu nawet do 50 metrów.

Pobór prądu w stanie uśpienia wynosi poniżej 5 μA, co czyni moduł ESP32-SOLO-1 odpowiednim do aplikacji zasilanych bateriami oraz elektroniki ubieranej. Układ pozwala na transmisję danych z prędkością do 150 Mbps oraz moc wyjściową sygnału 20,5 dBm na antenie. Wbudowane peryferia ułatwiają komunikację z innymi urządzeniami elektronicznymi.

Specyfikacja modułu ESP32-SOLO-1:

Moduł jest zarządzany przez system FreeRTOS z lekkim stosem IP (LwIP) oraz obsługą protokołu TLS 1.2 z wbudowanym wspomaganiem sprzętowym. Układ obsługuje szyfrowane aktualizowanie OTA, co pozwala deweloperom na aktualizację firmware’u minimalnym kosztem, nawet po ukazaniu się wersji początkowej.

O autorze