Układ kryptograficzny Maxim Integrated odporny na promieniowanie radioaktywne

Projektanci urządzeń medycznych mogą chronić narzędzia chirurgiczne przed niszczącym pamięć, wysokoenergetycznym promieniowaniem gamma używanym do sterylizacji, równocześnie dostarczając narzędzie bezpieczne, dysponujące możliwościami takimi jak bezpieczne zarządzanie użytkowaniem oraz zapobieganie fałszowaniu. Umożliwia to układ firmy Maxim Integrated DS28E83 DeepCover – układ bezpiecznej identyfikacji. Jest to pierwszy taki układ odporny na promieniowanie gamma, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta. Posiada zaimplementowane algorytmy ECDSA oraz SHA-256. Interfejs 1-wire pozwala na prostą integrację z resztą urządzenia.

Producenci urządzeń medycznych do sterylizacji narzędzi chirurgicznych oraz czujników często używają promieniowania gamma lub wiązki elektronów. Obie metody narażają urządzenie na promieniowanie radioaktywne, co może być przyczyna uszkodzeń pamięci nieulotnej, która jest używana do identyfikacji, kalibracji oraz danych produkcyjnych. Może to spowodować utratę danych medycznych oraz narazić bezpieczeństwo pacjenta, na co producenci muszą zwrócić szczególną uwagę.

Układ DS28E83 zawiera pamięć nieulotną odporną na promieniowanie radioaktywne, co zapobiega utracie danych podczas sterylizacji. Umożliwia to projektantom implementację niedrogiej ochrony przed nieautoryzowanym użyciem ponownym oraz fałszowaniem urządzeń po sprzedaży. Układ zwiększa bezpieczeństwo pacjentów, dzięki niewrażliwości a sterylizację falami gamma lub wiązką elektronów. Identyfikacja jest dokonywana dzięki standardowym w branży i efektywnym algorytmom kryptografii krzywych eliptycznych oraz klucza publicznego. Zapobiega to użyciu niecertyfikowanych urządzeń oraz przypadkowemu użyciu. Łatwy w integracji układ scalony komunikuje się za pomocą interfejsu 1-Wire, co umożliwia stosowanie go w czujnikach lub narzędziach chirurgicznych.

Więcej informacji na stronie produktu.

O autorze