Microchip przedstawia układ monitorowania zasilania maksymalizujący wydajność systemu

Firma Microchip Technology Inc. ogłosiła powstanie elastycznego układu monitorowania zasilania MPC39F511A, który może dokonywać pomiarów zarówno w trybie AC jak i DC. Charakteryzuje się niskim błędem pomiaru 0,1 % w szerokim zakresie. Obliczenia mocy i monitorowanie zdarzeń odbywa się w jednym układzie scalonym, co pozwala na redukcję ilości materiałów, kosztu oraz czasu poświęconego na projektowanie.

Dla uproszczenie procedur kalibracyjnych oraz spełnienia wymagań dotyczących dokładności, układ wyposażono w dwa 24-bitowe przetworniki ADC z odstępem sygnału od szumu i zakłóceń (SINAD) na poziomie 94,5 dB, a także w 16-bitowy silnik obliczeniowy. MCP39F511A automatycznie odczytuje typ zasilania i przełącza się między trybami AC i DC. Urządzenie zawiera także pamięć EEPROM służącą do zapisywania informacji o krytycznych zdarzeniach, dokładne źródło napięcia referencyjnego oraz wbudowany oscylator.

Układ MCP39F511A jest zdolny do pomiarów mocy aktywnej, biernej i pozornej, energii aktywnej i biernej, wartości skutecznej prądu i napięcia, częstotliwości na linii, oraz współczynnika mocy. Może też automatycznie zapisywać i wczytywać zapisane pomiary z pamięci EEPROM przy utracie lub załączeniu zasilania.

Układ można przetestować korzystając z płytki demonstracyjnej ADM00667.

Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie: www.microchip.com/MCP39F511A.

O autorze