Nowy moduł sieci komórkowej 2G u-blox

Firma u-blox przedstawiła tani moduł sieci komórkowej 2G o nazwie SARA-G450, przeznaczony do komunikacji typu M2M w zastosowaniach takich jak mierniki i systemy śledzenia. Model SARA0-G450 jest czteropasmowym modułem GSM/GPRS w typowym formacie SARA. Pozwala on projektantom na łatwą migrację systemów do standardów 3G, LTE lub LPWA w celu obsługi zróżnicowanych wymagań otoczenia i technologii.

Technologia sieci komórkowych 2G oferuje stabilne parametry dla systemów przenośnych, a także pokrycie dużego obszaru geograficznego. Do niedawna technologia ta była wykorzystywana do realizacji połączeń między urządzeniami, na przykład w systemach miernikowych, systemach śledzenia towarów czy zarządzania flotą. Choć w niektórych regionach infrastruktura sieci 2G jest już zastępowana nowszymi rozwiązaniami (szczególnie w USA), 2G pozostaje dostępną i popularną opcją dla rozwiązań IoT w rejonach pozbawionych dostępny do sieci NB-IoT lub LTE Cat M1, lub też w miejscach, gdzie pokrycie sieci jest punktowe. Moduł SARA-G450 jest doskonałym rozwiązaniem dla systemów działających na tych obszarach, które wymagają niskich kosztów i małej zajętości miejsca.

Dzięki kompatybilności wyprowadzeń wszystkich produktów z oferty u-blox dla sieci komórkowych, projektanci są w stanie za pomocą jednej platformy i projektu PCB zrealizować rozwiązania wykorzystujące różne technologie komunikacji bezprzewodowej. Należą do nich 2G, 3G, LPWA (LTE Cat 1 M1 oraz NB1), a także LTE wysokiej szybkości. To oznacza również, że projektanci urządzeń mają szansę w przyszłości zaktualizować swoje systemy i dokonać migracji do sieci LTE Cat M1 lub NB1, gdy tylko technologie te staną się dostępne na lokalnym obszarze.

SARA-G450 jest standardowym czteropasmowym modułem GSM/GPRS, którego pobór mocy został zoptymalizowany pod kątem systemów IoT. Można go swobodnie łączyć z różnymi modułami GNSS lub Bluetooth oferowanymi przez u-blox, które mają funkcję lokalizacji, komunikację krótkiego zasięgu i komunikację z wykorzystaniem sieci komórkowej. Pozwala tym samym na obsługę bardzo zróżnicowanych urządzeń M2M.

Próbki nowego modułu będą dostępne pod koniec sierpnia, natomiast produkcja rozpocznie się pod koniec września.

O autorze