[KURS PLC, CZĘŚĆ 18] Sterowniki SIMATIC S7-1200 (CPU1211C) – zabezpieczenia

Uwaga! Lista wszystkich opublikowanych odcinków kursu jest dostępna pod adresem.

W przypadku sterownika S7-1200, podczas programowania do pamięci sterownika, poza kodem programu przesyłane są również komentarze. Wszystko, co znajduje się w pamięci sterownika PLC można skopiować ponownie do komputera. Nie jest potrzebny żaden projekt. Nie trzeba mieć projektu z TIA Portal, którym była tworzona aplikacja. Potrzebne jest tylko narzędzie TIA Portal, aby skopiować wszystkie dane.

W obecnych czasach panuje duża konkurencja. Nastawienie na szybkie wprowadzanie maszyn do sprzedaży powoduje, że niekiedy zdarzają się próby kopiowania prac innych osób. Wiąże się to z rozwiązaniami mechanicznymi, jak również kodem programu dla sterownika PLC.

Aby uchronić się przed kradzieżą dóbr intelektualnych, warto skorzystać z mechanizmów zabezpieczeń dostępnych w sterowniku. Domyślnym ustawieniem jest brak zabezpieczeń. Jednak po zakończonych testach uruchomieniowych, można zabezpieczyć CPU przed zapisem danych (funkcji, ustawień konfiguracyjnych), a także ich odczytem.

Zabezpieczenie sterownika

Ustawienia zabezpieczeń sterownika PLC są dostępne w konfiguracji sprzętowej sterownika. Należy przejść do zakładki Protection. Dostępne opcje dla sterownika S7-1200 z firmware 4.0 lub nowszym przedstawiono na poniższym rysunku.

Zabezpieczenie wymaga wprowadzenia oraz potwierdzenia hasła (wielkość liter nie jest rozróżniana). Należy podkreślić, że w danej chwili tylko jeden użytkownik może mieć nieograniczony dostęp do CPU.

Widać, że domyślnie zaznaczona jest opcja Full access, czyli sterownik nie jest zabezpieczony. Konfiguracja sprzętowa oraz wszystkie bloki mogą być odczytywane i zmieniane przez każdego. Pozostałe opcje to:

  • Read access – po zaznaczeniu tej opcji możliwy jest tylko odczyt danych (konfiguracji sprzętowej oraz bloków). HMI ma dostęp do danych.
  • HMI access – ten poziom zabezpieczenia pozwala tylko panelowi HMI na dostęp do danych,
  • No access – sterownik jest całkowicie zabezpieczony. Brak możliwości odczytu oraz zapisu konfiguracji sprzętowej i bloków.
Zestaw startowy do kursu programowania SIMATIC S7-1200

Sklep KAMAMI.pl przygotował specjalną ofertę dla osób zainteresowanych poznaniem w praktyce możliwości sterowników SIMATIC S7-1200 oraz podstaw ich programowania. W ramach tej oferty dostępny jest zestaw startowy o nazwie Siemens SIMATIC S7-1200 PROMO w promocyjnej cenie (659 PLN brutto). Składa się on z następujących elementów:

  • sterownika SIMATIC S7-1200 (CPU1211C, 6ES7211-1AE40-0XB0),
  • przełącznika SIRIUS ACT NO+NC zintegrowanego z LED (3SU1031-3BB61-0AK0, 3SU1500-0AA10-0AA0, 3SU1400-1AA10-1BA0, 3SU1400-1AA10-1CA0, 3SU1401-1BB60-1AA0),
  • oprogramowania w wersji eval.
Know-how

Ciekawą możliwością jest zabezpieczenie Know-how chroniące OB, FC, FB oraz DB przed nieautoryzowanym dostępem do bloku. Aby użyć tej opcji, należy kliknąć prawym na wybrany blok i z menu kontekstowego wybrać Properties. Następnie należy przejść do Protection, co przedstawia poniższy rysunek:

Umożliwia to ochronę przed podejrzeniem kodu programu przez osoby niepowołane. Klikamy na przycisk Protection, co spowoduje pojawienie się okna Know-how protection. Następnie klikamy na przycisk Define. Wówczas pojawi się okno przedstawione poniżej:

Należy tylko wpisać hasło w polu New password oraz powtórzyć w polu Confirm password. Teraz blok jest już zabezpieczony.

Dla zainteresowanych doskonaleniem programowania PLC Wydawnictwo BTC przygotowało książkę „Podstawy programowania sterowników SIMATIC S7-1200 w języku SCL”, której autorem jest autor naszego kursu, doświadczony projektant systemów automatyki – Tomasz Gilewski.

Zabezpieczenie przed kopiowaniem

Wszystkie bloki, oprócz bloków danych DB, umożliwiają także powiązanie ich z konkretnym numerem seryjnym CPU lub karty pamięci. Dzięki temu program będzie działał tylko na konkretnym CPU lub konkretnej karcie pamięci. Podobnie jak poprzednio, opcja ta jest dostępna w zakładce Protection, co przedstawia poniższy rysunek.

W polu Copy protection jest możliwość zabezpieczenia bloku przed kopiowaniem. Pozwala to na bezpieczną dystrybucję gotowego programu do klienta końcowego. Należy pamiętać o wielkości znaków podczas wprowadzania numerów seryjnych, ponieważ są one rozpoznawane.

Zapomniałeś hasło?

Jeżeli zapomnimy hasło, jedynym sposobem dostępu do sterownika jest reset do ustawień fabrycznych. Aby to wykonać, potrzebna jest karta pamięci firmy Siemens, która zazwyczaj służy do rozszerzenia pamięci ładowania sterownika PLC, co przedstawia poniższy rysunek:

Karta musi być odpowiednio ustawiona (jako transfer), co można skonfigurować za pomocą narzędzia TIA Portal.

Tomasz Gilewski

O autorze