[KURS PLC, CZĘŚĆ 19] Sterowniki SIMATIC S7-1200 (CPU1211C) – rozbudowa możliwości sterownika
Uwaga! Lista wszystkich opublikowanych odcinków kursu jest dostępna pod adresem.
Podczas tworzenia projektu w TIA Portal dodawałeś tylko sterownik PLC. Jak wiesz, wszystkie sterowniki S7-1200 mają określona liczbę wbudowanych wejść oraz wyjść cyfrowych. Każdy sterownik posiada także dwa wejścia analogowe. W przyszłości będziesz pracował nad projektami o różnym stopniu złożoności. W pewnych sytuacjach podstawowe możliwości sterownika mogą okazać się niewystarczające. Wówczas trzeba będzie rozbudować sterownik.
Są trzy sposoby na rozbudowę sterownika S7-1200:
- moduły rozszerzeń (wejścia oraz wyjścia analogowe i cyfrowe)
- moduł wejść-wyjść rozproszonych, czyli ET200SP lub klasyczne ET200S
- płytka sygnałowa (dostępne wyłącznie dla sterowników S7-1200)
Firma Siemens ciągle wprowadza na rynek nowe produkty. Nowe moduły mogą nie być dostępne w programie TIA Portal. W takim wypadku należy zrobić aktualizację.
Aktualizacja katalogu sprzętu
Rozbudowę sterownika o dodatkowe moduły należy przeprowadzić w konfiguracji sprzętowej, którą się otwiera wybierając Device configuration z drzewa projektu. Po prawej stronie znajduje się Hardware catalog. Jeżeli nie ma tam sprzętu, który chcemy dołączyć do sterownika, to należy pobrać specjalną paczkę do TIA Portal V13: https://support.industry.siemens.com/cs/attachments/72341852/tia_portal_v13_hsp.zip. Wszystkie urządzenia są dostępne w tym pliku. Po rozpakowaniu archiwum przechodzimy do Options, a następnie Support packages, co przedstawia poniższy rysunek:
Wtedy pojawi się okno Detailed information, które przedstawiono poniżej:
Okno przedstawia wszystkie paczki zainstalowane do tej pory. Dodamy teraz następną. Należy nacisnąć przycisk Add from file system. Wskazujemy interesujące nas paczki, a wtedy w oknie Detailed information pojawią się nowe pozycje. Pozostało tylko zaznaczyć interesujące nas paczki i wcisnąć przycisk Install.
Zestaw startowy do kursu programowania SIMATIC S7-1200
Sklep KAMAMI.pl przygotował specjalną ofertę dla osób zainteresowanych poznaniem w praktyce możliwości sterowników SIMATIC S7-1200 oraz podstaw ich programowania. W ramach tej oferty dostępny jest zestaw startowy o nazwie Siemens SIMATIC S7-1200 PROMO w promocyjnej cenie (659 PLN brutto). Składa się on z następujących elementów:
|
Rozbudowa o płytkę sygnałową
Zazwyczaj podczas prac z daną aplikacją brakuje kilku dodatkowych wejść lub wyjść. W takim przypadku najtańszym rozwiązanie jest skorzystanie z płytki sygnałowej.
Tworzymy standardowy projekt, jak w poprzednich odcinkach kursu. Projekt można nazwać np. 19_Rozbudowa. Po wykonaniu konfiguracji do sterownika dołączono płytkę sygnałową o numerze zamówienia 6ES7 223-3BD30-0XB0, która posiada dwa wejścia cyfrowe o napięcie 24VDC oraz dwa wyjścia cyfrowe również o napięciu 24VDC. W oknie z konfiguracją sprzętową należy przejść do zakładki Hardware catalog, gdzie możemy wyszukać nasz moduł wpisując numer zamówienia w pole wyszukiwania. Rozwijamy listę Signal boards, a następnie DI 2/DQ oraz DI 2/DQ 2x24VDC. Zaznaczamy klikając lewym przyciski myszy moduł zgodny z numerem zamówienia i nie puszczając klawisza myszy, wykorzystując metodę Drag & Drop, przeciągamy go na przedni panel sterownika, w którym dostępne miejsce montażu zostanie zaznaczone niebieską ramką. W zakładce Information, w momencie zaznaczenia modułu, pojawią się najważniejsze informacje o nim. Wygląd zakładki Device view przedstawiono na poniższym rysunku:
W zakładce Device overview widzimy widzimy nowy moduł o nazwie DI 2/DQ 2x24VDC_1. W oknie nadzoru należy przejść do zakładki I/O addresses w celu ustawienia adresów startowych dla wejść cyfrowych oraz adresów startowych dla wyjść cyfrowych. W sekcji Input addresses w polu Start addresses wpisujemy 1. W sekcji Output addresses w polu Start addresses także wpisujemy 1.
Dla zainteresowanych doskonaleniem programowania PLC Wydawnictwo BTC przygotowało książkę „Podstawy programowania sterowników SIMATIC S7-1200 w języku SCL”, której autorem jest autor naszego kursu, doświadczony projektant systemów automatyki – Tomasz Gilewski. |
Schemat elektryczny
Jeżeli płytka sygnałowa nie jest jeszcze fizycznie włożona do przedniego panelu sterownika, należy zdjąć górną oraz dolną klapkę, a także zaślepkę znajdującą się w miejscu płytki sygnałowej. Przy wyłączonym napięciu zasilania sterownika należy ostrożnie włożyć moduł w miejsce przewidziane do tego celu. Wykonanie montażu płytki pokazano na poniższym rysunku:
Sposób podłączenia zasilania przedstawiono na poniższym rysunku:
Schemat podłączenia zasilania do płytki sygnałowej przedstawiono poniżej:
Teraz można włączyć napięcie zasilania sterownika.
Kodowanie
W kolejnym kroku należy rozpocząć kompilację całego projektu TIA Portal i umieścić go w pamięci sterownika.
Teraz napiszemy prosty program z wykorzystaniem płytki sygnałowej. Tworzymy nową tablicę PLC tags o nazwie Output. Do tej tablicy dodajemy tag o nazwie SB_Led o adresie Q1.0. Pozostało tylko dodać linię kodu do bloku OB1, która została przedstawiona poniżej:
"SB_Led" := TRUE;
Po wykonaniu tego kodu wyjście cyfrowe płytki sygnałowej będzie w stanie wysokim.
Jak widzisz, z punktu widzenia pisania kodu programu nie ma różnicy, gdzie jest podłączony sygnał. Podobnie wygląda sytuacja odnośnie modułów rozszerzeń, czy rozproszonych wejść-wyjść ET200 SP.
Skompiluj kod programu i umieść go w pamięci sterownika PLC. Wówczas dioda SB_Led zacznie świecić.
Zadanie
W jednym z poprzednich odcinków kursu PLC poznałeś generator sygnału prostokątnego. Płytka sygnałów ma dwa wyjścia. Wykorzystaj generator, aby jedno wyjście pulsowało z częstotliwością 1 Hz a drugie z częstotliwością 0,5 Hz.
Tomasz Gilewski