Toshiba rozszerza ofertę mikrokontrolerów ARM Cortex-M3

Firma Toshiba Electronics Europe wprowadziła kolejną serię mikrokontrolerów M3H należącą do rodziny energooszczędnych, szybkich mikrokontrolerów TXZ opartych na rdzeniu ARM Corex-M3. Oferta szybkich mikrokontrolerów została wzbogacona o warianty w różnych obudowach z wieloma rozmiarami pamięci.

W maju 2016 roku Toshiba wprowadziła pierwszą serię M3H w ramach rodziny TXZ, liczącą 30 produktów przeznaczonych dla systemów przemysłowych i użytkowych. Nowa seria jest oparta na tym samym, standardowym rdzeniu ARM Cortex-M3, jednak w porównaniu do poprzedniej oferuje wyższą wydajność.

Nowe modele M3H zawierają wydajne układy analogowe oraz bogaty zestaw podstawowych funkcji pozwalających na realizację złożonej obsługi sterowania silnikiem. Oferta obejmuje modele mieszczące się w obudowach zawierających od 64 do 144 wyprowadzeń, od 256 do 512 KB pamięci Flash ogólnego przeznaczenia oraz 32 KB pamięci Flash przeznaczonej na dane.

Częstotliwość taktowania wynosi 80 MHz – dwukrotnie więcej, niż w przypadku pierwszej serii MH3. Układy peryferyjne obejmują precyzyjne układy analogowe, m.in. 12-bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy z 21 kanałami i czasem konwersji 1,5 µs, jak też 2-kanałowy, 8-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy (ADC). Zastosowane precyzyjne układy analogowe i układy peryferyjne ogólnego przeznaczenia pozwoliły modelom z 2. serii M3H uzyskać niski pobór mocy i jednocześnie wysoką wydajność. Dzięki temu układy odpowiadają wymaganiom wysokiej klasy urządzeń AGD oraz systemów dużej skali.

Poza wbudowaną funkcją autodiagnostyki, która sprawdza napięcie referencyjne w przetworniku ADC, dostępna jest też funkcja detekcji parzystości pamięci RAM wykrywająca błędy odczytu. Ponadto jednokanałowy układ CRC pozwala ograniczyć nakłady obliczeniowe potrzebne do spełnienia wymagań standardu bezpieczeństwa funkcjonalnego dla sprzętów domowych IEC60730.

Mikrokontrolery pracują z napięciem zasilania z zakresu od 2,7 do 5,5 V, w temperaturze od -40°C do +85°C. Toshiba planuje wprowadzenie kolejnych serii mikrokontrolerów do przetwarzania danych w systemach komunikacji oraz układów wyposażonych w układy analogowe wysokiej precyzji, przeznaczonych do sterowania silników niskiej i średniej szybkości. Firma będzie rozszerzać rodzinę TXZ z myślą o globalnym rynku układów sterowania napędem oraz zastosowaniach czujnikowych.

Masowa produkcja nowych mikrokontrolerów właśnie się rozpoczyna.

O autorze