Pierwszy na rynku kontroler konwertujący SSD – NVMe-oF

 

Firma Marvell przedstawiła pierwszy kontroler konwertujący NVMe-oF (over Fabric) dla dysków SSD, oznaczony symbolem 88SN2400. Oferta jest skierowana do centrów danych i przedsiębiorstw. Kontroler 88SN2400 został zaprojektowany i zoptymalizowany w celu konwersji dysków SSD NVMe do standardu NVMe-oF, umożliwiając bardziej efektywne wykorzystanie i lepszą skalowalność nośników SSD używanych w centrach danych. Ostatecznie rozwiązanie to ma na celu obniżenie całkowitego kosztu posiadania systemu.

Zapewnienie dostępu z niskim opóźnieniem za pośrednictwem szybkiego interfejsu i udostępnienie całej przepustowości dysków SSD sieci sprawia, że kontroler Marvell pozwala na w pełni skalowalne i wydajne odseparowanie nośnika danych od systemu obliczeniowego. Kontroler 88SN2400 wykorzystuje zamiast tradycyjnego interfejsu PCIe proste, energooszczędne i pomijające układy obliczeniowe łącze Ethernet. Umożliwia ono sterowanie i zarządzane za pomocą dedykowanego układu SoC ze zintegrowanymi kontrolerami sieci 100GE.

Wraz ze wzrostem ilości przetwarzanych informacji, centra danych muszą mierzyć się ze zwiększonym poborem mocy, złożonością oraz kosztami wynikającymi z zapotrzebowania na większą przepustowość i pojemność. Jednak zasoby obliczeniowe i pojemność magazynów danych nadal pozostają nie w pełni wykorzystane. Serwery przechowujące dane są często przeciążone, co przekłada się na wzrost wydatków kapitałowych i kosztów operacyjnych. Kontroler konwertujący SSD oferowany przez Marvell daje operatorom i projektantom centrów danych większą swobodę w rozwoju infrastruktury i pozwala im reagować na zmieniające się wymagania za pomocą skalowalnych jednostek rozdzielonej pamięci z szybkim dostępem oraz pamięci SCM.

Kontroler konwertujący SSD został wykorzystany do realizacji energooszczędnych, wydajnych urządzeń magazynujących EBOF (Ethernet Bunch of Flash) o niskiej latencji. Zamknięty w typowej obudowie 2U24 mieszczącej dyski SSD Gen3x4 88SN2400, jest on w stanie obsłużyć do 18 milionów operacji wejścia i wyjścia (IOPS). Wykorzystując przełącznik ethernetowy Marvell oferujący przepustowość 2 Tb/s oraz układ 88SN2400, operatorzy centrów danych będą mogli uzyskać współdzieloną pamięć magazynującą o przepustowości 150 GB/s, zachowując niższy pobór mocy na operację I/O w porównaniu do architektur ogólnego przeznaczenia. Kontroler konwertujący SSD został ponadto zoptymalizowany pod kątem małej powierzchni i można go zainstalować w istniejących tylnych płytach, co ułatwia serwisowanie i pozwala zminimalizować skutki ewentualnych awarii. Nowa technologia zostanie również wykorzystana w przyszłych nośnikach SSD firmy Marvell oraz nadchodzących kontrolerach SCM.

Próbki układu Marvell 88SN2400 są już dostępne. Dodatkowe informacje o modelu 88SN2400 oraz sposobach realizacji nowych architektur centrów danych można znaleźć na stronie produktu.

O autorze