Samsung zapowiada pierwszy wielofunkcyjny modem 5G – Exynos 5100

Firma Samsung Electronics ogłosiła ukończenie prac nad produktem o nazwie Exynos Modem 5100. Jest to pierwszy na rynku wielofunkcyjny modem sieci 5G, w pełni kompatybilny z najnowszą wersją wersją standardu 3GPP (Rel. 15) określającego specyfikację dla interfejsu 5G New Radio (5G-NR). Ten jednoukładowy modem wykonany w procesie 10 nm obsługuje też starsze technologie dostępu radiowego.

Samsung pomyślnie przeprowadził testy komunikacji radiowej komórki 5G-NR w środowisku bezprzewodowym wykorzystującym stację bazową 5G oraz prototypowe urządzenie użytkownika końcowego wyposażone w modem Exynos 5100. Ponieważ test ten symulował rzeczywiste warunki panujące w sieci komórkowej, jego powodzenie zapewni szybszy rozwój i komercjalizację urządzeń mobilnych 5G, które będą wykorzystywały omawiany model. Firma Samsung ściśle współpracuje z wieloma partnerami i dostawcami usług mobilnych, aby w krótkim czasie wprowadzić na rynek komunikację 5G w sieciach komórkowych.

Jednoukładowy modem Exynos 5100 umożliwia pracę zarówno w paśmie sub- 6 GHz i mmWave opisanymi w standardzie 5G 3GPP, jak też obsługuje starsze standardy 2G GSM/CDMA, 3G WCDMA, TD-SCDMA, HSPA oraz 4G LTE. Ponieważ oczekuje się, że technologia 5G zostanie w pierwszej kolejności wdrożona na bazie istniejącej infrastruktury sieciowej, komercyjne instalacje mogą odnieść korzyści z wykorzystania jednoukładowego rozwiązania, które maksymalizuje szybkość transmisji danych i jednocześnie zapewnia niezawodną współpracę z innymi sieciami telekomunikacyjnymi.

Modem oferuje szybkość pobierania do 2 Gb/s w paśmie sub-GHz oraz 6 Gb/s przy pracy w zakresie mmWave. Jest to odpowiednio wzrost 1,7 oraz 5 razy w porównaniu do szybkości transferu jego poprzednika. Szybką i stabilną transmisję danych można również uzyskać w sieciach 4G – prędkość pobierania wynosi w tym przypadku 1,6 Gb/s.

Oferowana przez sieć 5G możliwość transmisji danych o dużej objętości z niską latencją może doprowadzić do rozwoju nowych zastosowań nie tylko w sektorze mobilnym, ale również w takich obszarach, jak Internet Przedmiotów (IoT), wideo bardzo wysokiej rozdzielczości, hologramy, AI pracujące w czasie rzeczywistym czy automatyczne kierowanie pojazdów.

Exynos Modem 5100 zaoferuje również układ radiowy (RFIC), śledzenie obwiedni (ET) oraz układ zarządzania zasilaniem (PMIC). Będzie dostępny dla klientów pod koniec 2018 roku.

Dodatkowe informacje o produktach Samsung Exynos można znaleźć na stronie oferty.

O autorze