Nowa cewka IHSR Vishay dla zasilaczy wielofazowych

Firma Vishay Intertechnology wprowadziła pierwszy element ze swej nowej serii IHSR – komercyjnych cewek, które mogą pracować w wysokiej temperaturze. Nowe cewki zostały zaprojektowane z myślą o wielofazowych, wysokoprądowych zasilaczach i filtrach dla systemów komputerowych, przemysłowych i telekomunikacyjnych. Model IHSR-404DZ-51 cechuje się rezystancją stałoprądową (DCR) niższą o 50% w stosunku do typowych cewek mocy oraz profilem obudowy mniejszym o 20% w porównaniu do podobnych produktów ferrytowych. Ponadto wartość DCR została określona z tolerancją 5%. Dostępny jest wariant z tolerancją 3% przeznaczony do dokładniejszych pomiarów prądu.

Nowy element pracuje w zakresie częstotliwości do 5 MHz. Został zoptymalizowany pod kątem magazynowania energii w przetwornicach prądu stałego i filtracji wysokich prądów do częstotliwości rezonansu własnego (SRF) cewki, podanej w tabeli poniżej. Docelowe zastosowania cewki obejmują notebooki, komputery PC i serwery, niskoprofilowe i wysokoprądowe zasilacze oraz filtry, jak również przetwornice prądu stałego dla rozproszonych systemów zasilania.

Typowa wartość rezystancji stałoprądowej modelu IHSR-4040DZ-51 wynosi 0,520 mΩ, a indukcyjność – 0,130 µH. Pozwala to na uzyskanie wyższej gęstości prądu, niż w przypadku konkurencyjnych technologii. Z kolei niski profil 4 mm umożliwia konstrukcję mniejszych produktów finalnych. Cewka jest w stanie pracować w temperaturze do +155°C, a prąd znamionowy jest równy 92 A. Ponadto nie nasyca się ona pod wpływem silnych impulsów prądu.

Element mieści się w obudowie 4040 o wymiarach 10 x 10 mm, inne rozmiary będą dostępne w przyszłości. Obudowa nie zawiera ołowiu ani halogenów i jest zgodna z normą środowiskową RoHS, a także Vishay Green. Została wykonana z kompozytów ograniczających hałas do niezauważalnego poziomu. Cewka oferuje ponadto dużą odporność na zmiany termiczne, wilgoć i wstrząsy mechaniczne.

Cewka jest już dostępna w postaci próbek i w ilościach hurtowych.

O autorze