PowerVR Imagination dostarcza technologię bezstratnej kompresji obrazu dla GPU gwarantującą zmniejszenie niezbędnej pamięci

Imagination Technologies ogłosiła powstanie PowerVR PVRIC4, potężnej technologii kompresji obrazu nowej generacji. Pozwoli ona użytkownikom układów SoC w urządzeniach takich jak dekodery DTV, smartfony i tablety, na redukcję kosztów bez dostrzegalnego wpływu na jakość obrazu. PVRIC4 umożliwia na bezstratną kompresję obrazu, zapewniając oszczędność pasma i wielkości pamięci o 50% oraz pozwalając urządzeniom na dobrą wydajność przy ograniczonym paśmie.

Imagination dostarcza technologię jako blok IP, który może być zintegrowany w potoku multimediów przez producentów układów SoC. Blok jest już używany przez partnerów firmy Imagination, m.in. przez Chips&Media.

PVRIC4 zawiera silnik kompresujący bufor ramki z podwójnym potokiem. Nowy, stratny potok jest włączany tylko wtedy gdy potok bezstratny nie może osiągnąć kompresji o 50%. Sprawia to, że nawet trudne i zaszumione obrazy są kompresowane z najlepszą wiernością. Logiczny blok sterowania decyduje, które wyjście powinno być zastosowane, by zagwarantować odpowiedni stopień kompresji. Dzięki dobrze zoptymalizowanym algorytmom, zmiana jakości obrazu jest niewidoczna. PVRIC4 oferuje producentom układów SoC nie tylko najlepszą jakość, ale i dużą oszczędność w przepustowości i pamięci.

Oszczędność przepustowości wpływa pozytywnie na czas pracy na akumulatorze oraz na dostępność pamięci RAM do innych zadań, co pozwala na jednoczesne, szybkie pobieranie z sieci 5G w czasie pracy GPU, lub też na zmniejszenie ilości jednostek DRAM w urządzeniu.

Technologia będzie dostępna jako funkcja w układach PowerVR GPU nowej generacji. Już teraz można zakupić licencję na blok IP.

Więcej informacji na stronie www.imgtec.com.

O autorze