PSoC 6 BLE Pioneer Kit – zestaw rozwojowy z układem Cypress PSoC 6

Firma Cypress Semiconductor udostępnia również demonstracyjną aplikację CySmart na telefony. Komunikuje się ona przez Bluetooth i pozwala przetestować poszczególne elementy zestawu. Aby móc z niej skorzystać, na płytce powinien być wgrany przykład CE220167 – PSoC 6 BLE with User Interface, który jest zaprogramowany domyślnie. Ten kod można też ściągnąć z serwisu github.

Na początku należy połączyć smartfon z zestawem PsoC 6 BLE Pioneer Kit. Program na płytce ustawia widoczność w sieci Bluetooth na 20 sekund, co sygnalizowane jest ciągłym świeceniem diody LED8. Jeśli chcemy włączyć widoczność ponownie, należy przycisnąć przycisk SW2 na płytce. Po instalacji i uruchomieniu aplikacji pokazuje się lista urządzeń, z którymi można połączyć urządzenie. Zestaw rozwojowy można znaleźć pod nazwą BLE UI. Po naciśnięciu na nazwę zestawu, aplikacja nawiąże połączenie.

Rys. 14. Wybór urządzenia w aplikacji CySmart

Aplikacja oferuje dostęp do trzech usług:

  • odczyt stanu przycisków CapSense,
  • odczyt stanu Slidera,
  • ustawienie koloru i jasności świecenia diody LED RGB.

Aktualnie używaną funkcję można wybrać przesuwając ekran i naciskając na odpowiedniej ikonie.

Rys. 15. Wybór aktualnie używanej funkcji

Na rysunku 16 znajduje się ekran odczytu stanu przycisków. Kolor zielony to przycisk przyciśnięty, niebieski – nie przyciśnięty.

Rys. 16. Testowanie przycisków CapSense

Silder CapSense można przetestować w podobny sposób. Aplikacja pokazuje stan przesunięcia. Kolor biały symbolizuje stan, w którym palec użytkownika przesuwa się po suwaku, natomiast kolor szary – odczyt braku dotyku.

Rys. 17. Testowanie slidera CapSense

Ostatnim elementem aplikacji jest sterowanie diodą LED RGB. Na palecie barw można wybrać kolor świecenia diody. Poniżej znajduje się suwak, który pozwala ustawić intensywność świecenia. Na ekranie są też aktualne parametry koloru i intensywności.

Rys. 18. Testowanie diody RGB LED

Z zestawem można też komunikować się przez Bluetooth za pomocą komputera. Należy do tego wykorzystać klucz USB dostarczany z zestawem oraz aplikację CySmart, która znajduje się w pakiecie oprogramowania. Za pomocą programu można połączyć się z zestawem BLE Pioneer Kit, a także dokonać zmiany wielu różnych parametrów stosu Bluetooth.

Rys. 19. Aplikacja CySmart na komputer połączona z zestawem BLE Pioneer Kit

Podsumowanie

Zestaw PSoC 6 BLE Pioneer Kit to zdecydowanie interesujący produkt. Pozwala przetestować możliwości mikrokontrolera z serii PSoC 6 przed zastosowaniem go we własnym projekcie. Układy z tej serii, dzięki dużym możliwościom, niskiemu poborze energii oraz wbudowanemu modułowi Bluetooth, świetnie sprawdzą się w urządzeniach IoT. Sam zestaw wraz z nakładką jest bogato wyposażony, a dzięki złączu Arduino pozwala też na dołączenie jednej z dostępnych na rynku nakładek. Cypress Semiconductor zadbał też o wygodne środowisko programistyczne, bardzo dużą liczbę kodów przykładowych, a także przygotował aplikację demonstracyjną. To powoduje, że zestaw jest dobrym rozwiązaniem do zapoznania się z możliwościami układów PSoC oraz budowania prototypów własnych urządzeń opartych na tym układzie, co znacząco może wpłynąć na skrócenie time-to-market.

Zestaw został udostępniony do testów przez firmę Digi-Key. Produkt znajduje się również w ofercie dystrybutora.

O autorze