Renesas przedstawia akcelerator AI nowej generacji

Firma Renesas Electronics ogłosił powstanie akceleratora AI z możliwością szybkiego przetwarzania konwolucyjnych sieci neuronowych (CNN) przy niskim poborze prądu. Pozwala to przejść do nowej generacji technologii wbudowanej sztucznej inteligencji, co pozwoli na zwiększenie inteligencji urządzeń końcowych. Testowy chip zawierający ten akcelerator osiągnął wydajność 8,8 TOPS/W. Akcelerator jest oparty na technologii przetwarzania w pamięci (PIM), która jest coraz bardziej popularna w świecie AI. Operacje są wykonywane w obwodzie pamięci, a dane sczytywane są z pamięci.

Nowy akcelerator wykorzystuje pamięć SRAM o trzech możliwych wartościach (-1, 0, 1), w technologii PIM, co pozwala na obliczenia sieci CNN na dużą skalę. Wykorzystuje również układy SRAM z komparatorami, co pozwala na odczyt przy niskim poborze prądu. Dodatkowo zawarto technologię zapobiegającą błędom obliczeń powstałym w wyniku niedokładności technologii wytworzenia układu.

Akcelerator będzie wykorzystany w rozwiązaniach e-AI nowej generacji, w aplikacjach takich jak elektronika ubieralna i robotyka, gdzie ważna jest moc obliczeniowa i oszczędność energii.

O autorze