Bogaty wybór czujników typu Time-Of-Flight w ofercie firmy Farnell

Farnell rozpoczął dostawy nowych czujników typu Time-of-Flight (ToF – sensory mierzące czas propagacji światła), zaprojektowanych by sprostać wyzwaniom i potrzebom stawianym obecnie przez inżynierów-elektroników oraz by ułatwić pobieranie informacji o trójwymiarowej przestrzeni i umożliwić tworzenie zupełnie nowych aplikacji.

Nowoczesne układy typu ToF pozwalają tworzyć aplikacje, takie jak wykrywanie gestów, pomiary odległości, a także znajdują zastosowanie w robotyce, automatyce przemysłowej i automatyzacji procesów. Dzięki nim możliwe jest np. monitorowanie pozycji obiektów w trakcie produkcji, przenoszonych na taśmociągu w zakładzie fabrycznym.

Komponenty produkowane przez wiodących dostawców, dostępne w sklepie Farnell z dostawą kolejnego dnia, zwiększają odległość z jakiej można śledzić obiekty, niezależnie od ich koloru i rodzaju powierzchni. Pozwalają maksymalnie wykorzystać potencjał wdrożeń, zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, spełniając tym samym potrzeby stawiane przez przemysłowe aplikacje IoT, a więc tworząc szybkie, niewielkie i energooszczędne rozwiązania.

Do czujników mierzących czas propagacji światła, dostępnych w sklepie Farnell, należą:

  • Nowość w firmie Farnell, układ ISL29501 ToF IC firmy Renesas, został zaprojektowany by wykrywać obiekty na dystansie do 2 m, dzięki czemu stanowi niedrogie i wydajne rozwiązanie, które pozwala na pomiary odległości. ISL29501 to innowacyjny układ scalony typu ToF, który po połączeniu z zewnętrznym emiterem (np. diodą LED lub laserową) i fotodiodą, staje się kompletnym rozwiązaniem do pomiaru odległości. Ma jedyny w swoim rodzaju zestaw funkcji, a do tego cechuje się niezwykle małymi wymiarami, niewielkim zużyciem mocy i wspaniałą wydajnością. Dzięki temu idealnie nadaje się do użycia w aplikacjach podłączonych do sieci, a więc wpisujących się w trend IoT (Internetu Rzeczy). Równie dobrze można go stosować w konsumenckich urządzeniach mobilnych, automatyce domowej oraz w komercyjnych dronach, które właśnie zaczęły się popularyzować.
  • Zestaw VL53L1X ToF Nucleo pack firmy ST Microelectronics to kompletna platforma ewaluacyjna, która pozwoli każdemu na nauczenie się, zbadanie i rozwinięcie własnej aplikacji, opartej o czujnik typu ToF, model VL53L1X, jeden z najnowszych produktów firmy ST Microelectronics, który bazuje na opatentowanej technologii FlightSense™. Układ VL53L1X to najszybszy na rynku, miniaturowy czujnik mierzący czas propagacji światła, który pracuje z dużą dokładnością nawet na dystansie do 4 m i z częstotliwością 50 Hz. Dzięki użytej w nim rewolucyjnej technologii, jest w stanie dokonywać pomiarów wartości bezwzględnych na długich dystansach, niezależnie od reflektancji obiektu. Różni go to od typowych czujników, które szacują odległość poprzez pomiar ilości odbitego światła. Czujnik VL53L1X pozwala precyzyjnie mierzyć czas, jaki zajmuje światłu pokonanie odległości do najbliższego obiektu i z powrotem do sensora.
  • Świeżo wprowadzony na rynek zestaw AFBR-S50MV85G evaluation kit firmy Broadcom składa się z płytki testowej NXP FRDM-KL46Z i płytki pośredniej AFBR-S50MV85G. Dzięki temu czujnik może komunikować się z mikrokontrolerem od razu po wyjęciu ich z pudełka, bez konieczności jakiegokolwiek lutowania. Zestaw można stosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Został zoptymalizowany do pomiarów na odległości do 10 m. Opracowano go z myślą o aplikacjach przemysłowych i wykrywaniu gestów, które wymagają krótkich czasów reakcji, niewielkich rozmiarów i bardzo małego poboru mocy. Może być stosowany do interfejsów człowiek-maszyna, w robotyce i w systemach rozszerzonej rzeczywistości.

Kompletny wybór układów typu ToF można znaleźć na stronie sklepu Farnell.

O autorze