Samsung ogłosił powstanie pierwszego procesora mobilnego obsługującego 5G – Exynos 980

Samsung Electronics wprowadza do produkcji swój najnowszy procesor do urządzeń mobilnych – model Exynos 980. Nowy układ łączy wbudowany modem 5G z wydajnym przetwarzaniem danych.

Układ jest produkowany w technologii FinFET o wielkości charakterystycznej 8 mm. Modem komórkowy obsługuje technologie od 5G do 2G, w tym sieć 4G LTE z prędkością pobierania do 1 Gbps, a także sieć 5G z obsługą pasma sub-6-Ghz i prędkością do 2,55 Gbps. Wspiera również technologię E-UTRA-NR Dual Connectivity (EN-DC), która pozwala łączyć się równocześnie przez 2CC LTE and 5G i w ten sposób uzyskać prędkość pobierania danych nawet do 3,55 Gbps. Dodatkowo, procesor ma wbudowany moduł Wi-Fi 6 w standardzie IEEE 802.11ax, co umożliwia większą szybkość i lepszą stabilność.

Procesor dysponuje dwoma wbudowanymi rdzeniami Cortex-A77 i sześcioma rdzeniami Cortex-A55, a także wbudowanym rdzeniem graficznym Mali-G76. Wbudowana jednostka przetwarzania sieci neuronowych pozwala na 2,7 razy większą wydajność niż poprzednik. Pozwala to na wykonywanie zadań wymagających sztucznej inteligencji lokalnie na urządzeniu zamiast na serwerze zewnętrznym.

Więcej informacji na stronie: https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/exynos/

O autorze